Domov pro lidi s autismem, kde mohou fungovat samostatně

21.1.2023
Jan Štoll

Nový domov pro dospělé lidi s autismem vznikl v obci Mokrá-Horákov na Brněnsku. Nabídne šest lůžek, služba by po získání registrace mohla začít fungovat letos ve druhém pololetí. Sdělila to Martina Lintnerová z neziskové organizace Tady to mám rád, která pilotní projekt nazvaný Nový domov uskutečňuje. Nákup domu, jeho rekonstrukce i přístavba stály přes 26,5 milionu korun.

Spolek získal na úhradu části nákladů dotaci z Evropské unie. Další podporu obdržel od Jihomoravského kraje, Brna, 36 obcí na Šlapanicku a dalších individuálních dárců. Domov pomůže zmírnit nedostatek pobytových služeb pro dospělé lidi s autismem. „Díky němu vznikne celoroční pobytová služba rodinného charakteru pro dospělé osoby s autismem, která jim umožní žít plnohodnotný život v souladu s jejich individuálními možnostmi a schopnostmi,“ uvedla Lintnerová.

Cílem je, aby obyvatelé domu mohli žít život co nejvíc podobný životu běžných lidí, aby se v co největší míře podíleli na péči o sebe a svou domácnost. Autoři projektu vycházeli z ověřené zahraniční praxe ve Španělsku a Irsku, kde takový typ bydlení funguje řadu let. „Řeší situaci rodin, které o své blízké s poruchou autistického spektra pečují doma. S přibývajícím věkem rodiče péči o své dospělé děti hůře zvládají a uvědomují si, že není, kdo by se o jejich dospělé děti postaral, až tu nebudou,“ řekla Lintnerová.

Právě tuto situaci má projekt Nový domov v ČR změnit. „Věříme, že pomůže vzniku dalších komunitních bydlení pro lidi s autismem. Naším cílem je, aby bydlení rodinného typu bylo dostupné tam, kde je potřeba. Rádi bychom Novým domovem odstartovali změnu v poskytování pobytových sociálních služeb pro dospělé s poruchou autistického spektra,“ uvedla zakladatelka organizace Tady to mám rád Jana Hubová.

ČTK/sto


Témata:

Nepřehlédněte