• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Domov pro lidi s mentálním postižením vykazoval chyby. Zemřela v něm pacientka

  21.11.2022
  Simona Knotková

  Jindřichohradecký domov pro lidi s mentálním postižením, kde loni jeden ze zaměstnanců usmrtil sedmatřicetiletou těžce mentálně postiženou ženu, vykazoval podle náměstkyně jihočeského hejtmana Lucie Kozlové (ODS) řadu nedostatků. Pramenilo to většinou z chybného vedení zařízení. Rada Jihočeského kraje, jehož je domov příspěvkovou organizací, také proto loni odvolala jeho ředitele.

  „Ze své zkušenosti musím říct, že ostatní zařízení tohoto druhu v kraji fungují bez problémů. Jindřichův Hradec byl v tomto směru výjimkou. Jednalo se o pochybení vedení daného domova, kdy jsme postupně narazili na několik nedostatků,“ uvedla Kozlová.

  Loni v lednu se pracovník jindřichohradeckého domova údajně přiznal k zabití těžce mentálně postižené ženy s tím, že jeho úmyslem bylo klientku zklidnit. Krajský soud ho původně odsoudil k deseti letům vězení za vraždu, odvolací Vrchní soud v Praze rozsudek zmírnil na tři roky za usmrcení z nedbalosti. Z vězení už byl muž propuštěn.

  „Chápu, že se jedná o velmi náročnou práci, která je především psychicky vyčerpávající. Ale ani tak se nesmí stát to, co se stalo v Jindřichově Hradci. Pro takové jednání není omluva,“ řekla Kozlová. Dodala, že po odvolání ředitele se chod domova výrazně zlepšil. Nyní podle ní v Jindřichově Hradci neregistrují žádné problémy.

  Usmrcená žena trpěla podle týdeníku Respekt, jenž na případ upozornil, těžkou formou mentálního postižení, která se projevovala mimo jiné vzpurností, neposlušností a hlasitým křikem. Asistent ji usmrtil, když se ji v noci snažil zklidnit při jednom z jejích záchvatů, napsal Respekt. Vrchní soud v Praze podle něj zdůvodnil nižší trest tím, že ve chvíli, kdy žena pod jeho rukama upadla do bezvědomí, dopustil se nedbalosti, když nezkontroloval, zda s hlavou zabořenou do polštáře může dýchat. Po roce a půl byl odsouzený podle Respektu letos v létě propuštěn za dobré chování.

  Jako další příklady selhání systému uvedl Respekt smrt mladé mentálně postižené ženy, která zemřela v roce 2006 poté, co v Psychiatrické léčebně v Bohnicích strávila téměř tři měsíce nepřetržitě v síťovém lůžku, nebo těžce duševně nemocné, která se loni v pražském Domově Sulická utopila ve vaně. Mluvčí pražské policie Jan Daněk v pondělí bez dalších podrobností řekl, že případ Domova Sulická policie odložila, protože nezjistila „skutečnosti opravňující k zahájení trestního stíhání“.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte