Dopravní podnik v Českých Budějovicích bude propouštět

1.12.2022
Simona Knotková

Jízdné v českobudějovické MHD zůstane od ledna stejné jako dosud. Budějovický dopravní ale musí ušetřit 20 milionů korun. Propustí proto 23 zaměstnanců z různých pozic, vyjma řidičů. Za energie zaplatí podnik příští rok meziročně o 29 milionů Kč víc. Městská firma proto využije i peníze z nerozděleného zisku minulých let, který je 73 milionů korun. Platy ve firmě stoupnou od ledna o deset procent. Informoval o tom ředitel dopravního podniku Slavoj Dolejš. Firma bude mít po propouštění kolem 420 zaměstnanců.

„Udrželi jsme to (výši jízdného), tlak z dopravního podniku byl veliký, aby se zvýšila příjmová stránka. My jsme řekli ne a hledali jsme drastické úspory. Jízdné nezdražujeme, to jsme chtěli. Neomezí se jízdní řád. Bude stejný, jak se stanovilo v září. Peníze jsme hledali v provozech – v nákladech na personál, na opravy,“ řekl novinářům náměstek primátorky Petr Maroš (ODS). Jihočeský hejtman a budějovický radní Martin Kuba (ODS) uvedl, že firma nesmí šetřit na řidičích.

Podnik potřebuje uspořit 20 milionů, zruší tak 23 pracovních míst, od kancelářských zaměstnanců až po nekvalifikované dělníky. Výpovědi jim dala firma v listopadu. „Některé činnosti buď omezíme, nebo je zkusíme reorganizovat. Měli jsme třeba projekt na garážmistry, který se velmi osvědčil z hlediska péče o vozový park, kdy jsme zavčasu odhalovali závady vozů. Ale bez těchto pozic se musíme obejít. Budeme spoléhat na to, že řidiči řádně nahlásí to, co mají,“ řekl ředitel. Podnik měl dva garážmistry.

Firma také sáhne do nerozděleného zisku z minulých let, odloží i některé práce jako opravu fasády. Zruší též jedno ze dvou předprodejních míst, v obchodním centru Igy. Zůstane jen předprodej v obchodním centru Mercury.

Platy zaměstnanců stoupnou od ledna o deset procent. Personální výdaje vzrostou firmě meziročně o 52 milionů Kč. „Kdybychom nepřidali, tak by se mohlo stát, že městská nebude jezdit,“ řekl ředitel. Průměrná mzda v podniku byla v první polovině roku podle něj 35.000 Kč, asi o tisíc korun vyšší než krajský průměr. V součtu letoška a příštího roku platy v podniku stoupnou o 20 procent.

Podniku chyběly v první části roku řidiči. Ti dostávají od června měsíční odměnu 3000 Kč. Všem zaměstnancům vyplatil podnik ve výplatě, která jim přišla v červenci, odměnu 5000 korun. Zvýšil i odměny za přesčas nebo dělené směny. Podnik má nyní 226 řidičů, plný stav.

Firmě zároveň rostou náklady. Za energie zaplatí příští rok skoro o 30 milionů víc než letos. Náklady včetně peněz na naftu se proti letošku zvednou o 40 milionů, uvedl ředitel.

Dopravní podnik skončil loni v zisku po zdanění 8,6 milionu korun. Meziročně ho víc než zpětinásobil a přiblížil se stavu roku 2019, posledního před pandemií. Loni svezl 57,6 milionu cestujících. V porovnání s předpandemickým rokem 2019 to bylo téměř o deset milionů méně, meziročně o zhruba čtyři miliony méně. Vyplývá to z výroční zprávy. Tržby z jízdného byly loni 86,4 milionu Kč, klesly meziročně asi o tři procenta. V roce 2019 byly přes 117 milionů Kč. Letos firma čeká, že budou 113 milionů, řekl Dolejš.

Podnik zajišťuje přepravu ve městě a v 15 obcích. Vozový park čítá 103 autobusů a 56 trolejbusů na 24 linkách. Loni najely 5,7 milionu kilometrů.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte