Dopravní policisté tentokrát v Karlovarském kraji kontrolovali nejen řidiče, ale i cyklisty

27.5.2022
Roman Kořinek

Šest dní probíhala na západě Čech dopravně bezpečnostní akce, během které se policisté zaměřili na vzájemnou ohleduplnost mezi řidiči motorových vozidel a cyklisty. Policejní hlídky sledovali řidiče motorových vozidel zejména při předjíždění cyklistů, dodržení bočního odstupu a povinnosti dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty. Podle policejní mluvčí Kateřiny Peškové byla pozornost policisté zaměřena také dodržování stanovené rychlosti.

„U cyklistů pak policisté sledovali jejich správné chování při pohybu na pozemních komunikacích. Kontrolovali především zákaz jízdy po chodníku, zákaz konzumace alkoholických nápojů a jiných návykových látek a také technický stav jízdních kol,“ říká policejní mluvčí.

Do akce bylo nasazeno přes čtyři desítky policistů, kteří zkontrolovali 338 vozidel a zjistili 82 přestupků. Z toho 76 přestupků vyřešili uložením pokuty příkazem na místě a 6 přestupků oznámili příslušnému správnímu úřadu k projednání.

„Nejčastějšími přestupky, které policisté v průběhu celé akce zjistili, byl nevyhovující technických stav vozidel, kdy tohoto přestupku se dopustilo 19 řidičů nebo nepoužití bezpečnostních pásů, kterého se dopustilo 14 osob. Mezi další přestupky patřilo překročení stanovené rychlosti, držení telefonu nebo jiného hovorového zařízení nebo nepředložení dokladu o pojištění odpovědnosti,“ pokračuje dále Kateřina Pešková s tím, že jeden řidič usedl za volant vozidla a řídil bez řidičského oprávnění a 3 řidiči nepředložili při kontrole řidičský průkaz.

Ve dvou případech bylo zjištěno, že řidiči před jízdou požili alkohol. Policisté odhalili také 10 dopravních přestupků cyklistů, které všechny vyřešili uložením pokuty příkazem na místě.

„Na některých kontrolních stanovištích cyklisté obdrželi od policistů drobné preventivní předměty jako například cyklistickou lékárničku, reflexní pásky, reflexní tyčinky do výpletů jízdních kol, cyklistický přívěšek nebo také mapy různých cyklo-oblastí.,“ dodala policejní mluvčí s tím, že dopravně bezpečnostní akce budou v Karlovarském kraji i nadále pokračovat.

Zdroj: vz/pčrNepřehlédněte