• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • „Dovolená“ většiny zaměstnanců Liberty se prodlouží o dalších šest týdnů

  15.5.2024
  Simona Knotková

  Většina zaměstnanců hutě Liberty Ostrava bude dalších šest týdnů doma za stejných podmínek jako dosud.

  Rozhodnutí o překážkách na straně zaměstnavatele, kvůli nimž zaměstnanci nemohou chodit do práce, firma prodloužila do 30. června. Ve středu o tom informovali mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková a předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina.

  Odborový předák uvedl, že období na vyhlášení takového opatření je na šest týdnů stanovené v kolektivní smlouvě. Během těchto šesti týdnů můžou zaměstnanci 20 pracovních dnů dostávat jen 70 procent mzdy. Zbytek buď budou chodit do práce, nebo budou dostávat 100 procent mzdy. Takto to platilo i v období šesti týdnů, které končí tímto týdnem, konkrétně 19. května.

  „Prodloužilo se to od 20. května do 30. června. Podmínky jsou pořád stejné, nic se na tom nezměnilo,“ řekla Zajíčková. Před šesti týdny firma uvedla, že dočasně pozastavila výrobu některých výrobků, po kterých je malá nebo nulová poptávka.

  I s dceřinými firmami má Liberty Ostrava podle údajů firmy přibližně 5100 zaměstnanců. Zaměstnanci, kteří chodí do práce, se střídají, podle mluvčí jich denně pracuje v průměru asi 1700. „V provozu je výroba svodidel, zinkovna, provoz důlních výztuží. Příští týden k nim přibude svařovna,“ řekla Zajíčková.

  Liberty Ostrava je od loňska v problémech. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí dodavatel Tameh Czech zastavil dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Před věřiteli, kterých je okolo 1300, chrání huť moratorium vyhlášené soudem. Liberty uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky zhruba za 16,4 miliardy korun.

  Minulý týden huť podala Krajskému soudu v Ostravě návrh na potvrzení svého restrukturalizačního plánu. Soud o restrukturalizačním plánu rozhodne, až uplyne lhůta, kterou mají věřitelé na podání námitek.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte