Liberecký krajský soud v pondělí pokračoval v projednávání rozsáhlé drogové kauzy, která otřásla severem Čech. Státní zástupkyně Petra Pazderková navrhla pro sedm obžalovaných tresty odnětí svobody v rozmezí od 8,5 do 17 let. Skupina je obviněna z podílu na mezinárodním obchodu s drogami, při němž mělo přes Liberec projít více než tuna kokainu a 3,5 tuny hašiše.
Podle obžaloby fungoval v Liberci velkosklad, který sloužil jako překladiště pro drogy dovezené z Jižní Ameriky a Blízkého východu. Odtud pak narkotika putovala do dalších evropských zemí. Pazderková ve své závěrečné řeči uvedla, že skupina poskytovala logistické služby jiným zločineckým organizacím, včetně přepravy, vystavování falešných faktur a maskování nezákonné činnosti.
Nejpřísnější trest 17 let vězení navrhla státní zástupkyně pro bratry Marka a Zdeňka Milatovy, kteří se údajně podíleli na zajištění celních dokladů pro přepravu přibližně tuny hašiše z Litvy. Pro Arnošta Kučeru, obviněného z pomoci hlavnímu podezřelému Vilému Kováčovi vyhnout se policejnímu sledování, žádá 9,5 roku za mřížemi.
Zbývající obžalovaní, včetně Kováčovy družky Veroniky Červeňové a Pavla Bouška, čelí návrhu na 8,5 roku vězení za údajnou pomoc s legalizací výnosů z trestné činnosti. Stejný trest hrozí i otci a bratrovi již odsouzeného Michala Černého.
Všichni obžalovaní svou vinu popírají a tvrdí, že o nezákonné povaze činnosti nevěděli. Jejich závěrečné řeči jsou naplánovány na pondělní odpoledne a následující dny. Soud již dříve vynesl rozsudky nad třemi členy gangu, kteří se přiznali. Michal Černý dostal devět let vězení, Jan Chalupa 7,5 roku a Magda Stříbrná odešla s podmíněným trestem.
Hlavní podezřelý Vilém Kováč je na útěku a svou vinu popírá prostřednictvím e-mailů zaslaných soudu. Případ je považován za největší drogovou kauzu v historii severočeského regionu a ukazuje na složitost a rozsah mezinárodního obchodu s narkotiky.
Zdroj: ČTK