• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Druhá premiéra sezóny v Divadle Bolka Polívky: Kati v režii Ondřeje Sokola

  29.3.2023
  Fefík

  Kati, černá komedie plná šibenic i šibeničního humoru, obohatí repertoár brněnského Divadla Bolka Polívky od 31. března.

  Kati, černá komedie plná šibenic i šibeničního humoru, obohatí repertoár brněnského Divadla Bolka Polívky od 31. března.

  Hra Martina McDonagha oceněná prestižní Olivier Awards za nejlepší hru roku se odehrává v roce 1965. Tehdy byl ve Velké Británii zrušen trest smrti a kati přišli o práci… Podle režiséra Ondřeje Sokola působí inscenace téměř jako thriller, který je však zároveň – možná paradoxně – velmi vtipný. V inscenaci účinkuje Petr Halberstadt, Jaromír Dulava, Václav Šanda, Bolek Polívka, Radim Fiala, Eva Novotná, Jakub Uličník a další.

  Oceňovaný britsko-irský dramatik Martin McDonagh patří k oblíbeným autorům Ondřeje Sokola, jenž hru Kati také přeložil. Výchozím bodem Katů je skutečná historická událost. Jsou ovšem i postavy na jevišti odrazem reálných osobností?

  Kulturní obec se přela. Kdo je autorem románu Hostinec U kamenného stolu, Rada, nebo Poláček?

   

  Albert Pierrepoint, kterého hraje Bolek Polívka, je reálnou historickou figurou a zřejmě celosvětově nejznámějším katem. Právě on totiž po norimberských procesech popravoval nacistické pohlaváry. Tím se z něj v Anglii stala vyloženě mýtická postava. Svoji „aktivní“ kariéru ukončil asi v polovině 50. let. Hlavní postavou příběhu je Harry Wade, jehož jméno je složeno ze jmen dvou v Británii rovněž slavných katů. Napsaný ale není vyloženě jako kladný hrdina, takže myslím, že McDonagh se tím vyhnul tomu, aby to vysloveně byl jeden z nich a nemohlo tak dojít k žalobám,“ vysvětluje režisér Ondřej Sokol. 

  Při práci na této inscenaci se sešel skvělý režisér, vynikající scénograf, proslulý muzikant, renomovaná kostýmní výtvarnice, skvělé herečky a mimořádní herci zvučných jmen. Opravdový ´dreamteam´, jehož členy se stali i tři mušketýři, kamarádi Luděk Horáček, Jaromír Barin Tichý a Norbert Komínek, ochotníci neboli herci z libosti, kteří s námi vstupují na jeviště. A pro ty za účinkování připravuji speciální diplom,“ říká Bolek Polívka.

  V mrazivé grotesce Kati se rozvíjí střet starého a nového světa i příběh katů, kteří si svou práci tak trochu vzali domů. Platí rčení „konec dobrý, všechno dobré“ i v případě popravy? Přijďte se podívat do Divadla Bolka Polívky!

  Zdroj: Simona Andělová, 2media

   

     Nepřehlédněte