Družstvo pomáhá lidem v sociálním vyloučení vrátit se do plnohodnotného života

9.8.2020
Andrea Cerqueirová

Sociální podnik AKORN pomáhá lidem v sociálním vyloučení vrátit se do plnohodnotného života. “Koncepce družstva byla založena na takové bázi, že tam máme lidi, kteří jsou mistři svého oboru, jsou zkušení, odvádějí kvalitní práci, a tím pádem dávají dobrý příklad a mohou něco naučit ty, kteří to třeba vůbec neumí, nebo umí něco jiného a chtějí se rekvalifikovat,” uvedl předseda AKORNu Michal Ulvr.

OBRAZEM: Vikýř domu na Zbraslavi ukrýval takřka 80 let obrazy Gertrud Kauders, která skončila v koncentráku

Začlenit lidi do kolektivu

Sociální podnik je odnoží spolku AKORN, jehož doménou jsou práce, kultura a aktivismus. “Cílem je, abychom lidi, kteří jsou v sociálních problémech, začlenili do vlastního kolektivu. Existují i sociální družstva, kde je pět nebo sedm zakladatelů a pak dalších patnáct či dvacet lidí, kteří tam pracují a nemohou být družstevníky. Touto cestou my jít nechceme,” uvedl.

Pomoc z problémů

A to navzdory tomu, že udělat z některých lidí podílníky družstva může být riziko, neboť se mohou potýkat třeba s exekucemi. “My je ale chceme plně zapojit, nebudeme se dělit na družstevníky a zaměstnance,” dodal. Mnoha lidem činnost v družstvu pomohla. Dostali chuť do práce, kterou umí a mají za ni zaplaceno, a vyřešili si kupříkladu bydlení. “Třeba již zmíněný Honza si polepšil, neměl kde bydlet, nyní si platí byt na Praze 10,” řekl Ulvr. Doplnil, že v družstvu působí i kupříkladu lidé z Ukrajiny, kteří dostávají naprosto stejnou odměnu jako Češi, což mnohde nebývá pravidlem.

Bistro Střecha pokračovatelem Jídelny Kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům

Komunitní soužití

Družstvo funguje rok a daří se mu. “Máme vlastní třísetmetrové lešení, auto, dvě dodávky, míchačky i sbíječky, Dáváme příklad, že i když je družstvo na vyrovnaném rozpočtu, podnikat se takto dá a lidi to uživí,” uvedl Ulvr. “Věnujeme se i komunitnímu soužití. Jsme parta, sdílíme spolu i volnočasové aktivity. Pomáhali jsme si při koronakrizi, kdy jsme se, neboť nebyla práce ani pro manželky některých ukrajinských spoludružstevníků, zaregistrovali do potravinové banky a rozváželi jídlo. Několikrát jsme také podpořili demonstrace za sociální práva,” uzavřel.Nepřehlédněte