• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Bistro Střecha pokračovatelem Jídelny Kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům

  25.1.2018
  Andrea Cerqueirová
  Další fotky

  Již v pondělí 12. února bude slavnostně otevřeno sociální družstevní bistro Střecha, díky kterému získá pracovní místo pět lidí bez domova a po výkonu trestu. Sociální družstvo, které se nachází v žižkovské Milíčově ulici, založila skupina lidí, která se lidem, jež jsou ve společnosti i na trhu práce znevýhodněni, snažila různými způsoby pomáhat. Společně se pokusí o dlouhodobou pomoc.

  „Všichni zakladatelé a zakladatelky projektu byli nějakým způsobem aktivní v pomoci uprchlíkům nebo třeba za přijetí zákona o sociálním bydlení, který stále chybí,“ uvedl pro Náš REGION jeden z družstevníků Filip Hausknecht.  „Chtěli jsme však dlouhodobou, nejen jednorázovou, pomoc. Rozdávání jídla je skvělé, situaci ale neřeší. Každý zvlášť jsme přemýšleli o tom, že by se mohl otevřít podnik, skrze další aktivity jsme se začali scházet, začali o tom víc přemýšlet a pomalu vznikalo to, co bychom chtěli dělat – spolupracovat s lidmi bez domova a po výkonu trestu,“ vysvětlil.

  Výběr nejhorších restaurací v Praze. Kam byste raději neměli chodit?

  Dostupné jídlo nejen pro vegany

  Bistro bude veganské. „Veganství považujeme za udržitelný způsob života. Vadí nám ale, že v centru Prahy není možné sehnat veganské jídlo za rozumnou cenu. My budeme nabízet polední menu – polévku a hlavní jídlo – za 90 korun. Dopoledne bude možné nasnídat se tady, večer navečeřet ze stálé nabídky jídel,“ řekl Hausknecht. Družstevnictví zvolili podle jeho slov proto, že je považují za spravedlivý a efektivní způsob vlastnictví. „Budeme vlastně kombinací bistra a kavárny, primárně budeme zaměřeni na jídlo, zároveň zde bude odpočinkový kout nebo stoly se zásuvkami na počítače,“ pokračoval. Otevřeno bude od 10 do 22 hodin. „Doufáme, že sem budou chodit lidi cíleně, aby projekt podpořili,“ doplnil.

  Nejlepší pizza do ruky v Praze. Kde se dobře najíst?

  Jídelna kuchařek bez domova byla inspirací. Peníze získali přes internet

  Inspirovali se Kuchařkami bez domova, které fungují pod neziskovou organizací Jako doma a mají svou jídelnu v Košířích. „Částečně to byl náš vzor, byť se budeme lišit provozně. Ony jsou nezisková organizace, my sociální družstvo,“ vysvětlil Hausknecht. Vytipovaných měli několik čtvrtí – vedle Prahy 3 i Prahu 7 a 10. „Oslovili jsme jednotlivé městské části i magistrát, zda nemají nějaký prostor za symbolické nájemné. Bylo to bez odezvy. Tak jsme sehnali prostor patřící soukromníkovi, platíme komerční nájem, ale nikterak vysoký,“ dodal.

  FOTO: Bistro Střecha pokračovatelem Jídelny kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům

  Bistro Střecha pokračovatelem Jídelny kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům - Výloha bistra – foto ACBistro Střecha pokračovatelem Jídelny kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům - Většina družstevníků – foto ACBistro Střecha pokračovatelem Jídelny kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům - Vstup do bistra – foto ACBistro Střecha pokračovatelem Jídelny kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům - Práce na bistru jsou v plném proudu 6 – foto ACBistro Střecha pokračovatelem Jídelny kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům - Práce na bistru jsou v plném proudu 3 – foto AC
  Další fotky
  Bistro Střecha pokračovatelem Jídelny kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům - Milíčova ulice na Žižkově 2 – foto ACBistro Střecha pokračovatelem Jídelny kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům - Práce na bistru jsou v plném proudu 5 – foto ACBistro Střecha pokračovatelem Jídelny kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům - Pohled na bistro – foto ACBistro Střecha pokračovatelem Jídelny kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům - Jídelna Kuchařek bez domova

  Peníze na rozjezd jim chyběly, dali dohromady přes půl milionů korun, které budou muset splatit z provozu. Na výzvu na HIT HIT, kde poptávali 250 tisíc korun nutných do začátku, získali nakonec celých 300 tisíc korun. „Část půjde na mzdy, 240 tisíc máme na nákup vybavení do kuchyně a baru. Zároveň chceme rozšiřovat služby a navyšovat počet úvazků pro lidi bez domova i po výkonu trestu. Peníze se budeme snažit získat ze soukromých i veřejných zdrojů,“ uvedl.  V bistru bude zaměstnáno dvanáct lidí, z toho pět družstevníků a družstevnic, dvě další zaměstnankyně v kuchyni, zbylých pět pracovních míst bude právě pro lidi bez domova a po výkonu trestu.

  Kam na pořádný burger? Známe pět nejlepších burgráren v centru Prahy, kde si opravdu pošmáknete

  Bezdomovci a bývalí vězni mají problém s uplatněním

  Celkově to pokryje devět úvazků, některé budou poloviční. „Někteří lidé mají exekuce, kdybychom je zaměstnali na plný úvazek, skoro nic by jim nezbylo, na poloviční jim zbude to, co si vydělají,“ řekl Hausknecht. Ve stanovách družstva mají uvedeno, že 40 % úvazků musí být právě pro lidi bez domova a po výkonu trestu.  „Budeme jim pomáhat i se zajištěním bydlení a dalšími záležitostmi, spolupracujeme například s neziskovými organizacemi, které budou našim spolupracovníkům pomáhat s řešením dluhů,“ dodal.

  Pivní turistika: Do Velkopopovického pivovaru pojede zvláštní vlak

  Problém je podle něj ten, že vůči lidem bez domova i po výkonu trestu panují ve společnosti silné předsudky. „Zaměstnavatelé je nechtějí zaměstnávat, mnoho z nich má podmínku čistého trestního rejstříku. Problém je i absence bydlení, bezpečného místa, kde si lze odpočinout, uchýlit se tam. Neexistuje strukturovaná pomoc státu. Lidé po výkonu trestu vycházejí z vězení v průměru s 500 tisíci korunami dluhu a devíti exekucemi, z 22 500 lidí je asi 71 % recidivistů a recidivistek, a to právě kvůli těmto bariérám, s kterými si sami neporadí, a tak se vrací ke kriminální činnosti a následně do vězení,“ uvedl Hausknecht. Stěžejní je podle něj zajistit těmto lidem bydlení, práci a pomoci jim s dluhy.

  Známe luxusní pražské restaurace, kde za pokrm necháte i půlku výplaty

     Nepřehlédněte