Drzý zloděj terorizuje zahrádkáře v osadě Baník, policie s tím nic nedělá

16.6.2021
Jan Štoll

Redakci na dění v kolonii Baník upozornila dcera jedné ze zahrádkářek, její totožnost známe ale respektujeme její přání zůstat v anonymitě. Popisované události se odehrály v letošním roce.

„Nedávno došlo k vykradení chaty za přítomnosti majitele na pozemku, kterému byl odcizen mobilní telefon. Ten to řádně ohlásil, ale zlodějíček se v této lokalitě v klidu vyskytuje nadále,“ popisuje paní M. a pokračuje. „Hned den poté se totiž jedné zahrádkářce objevil na zahradě i přes zamčené hlavní dveře, takže musel přelézat nízké ploty mezi zahrádky, aby se k ní dostal.“

Drzost a jistota zlodějíčka roste. „Když si ho majitelka všimla, zeptal se, zdali neprodává ředkvičky, když odpověděla, že ne, v klidu odešel,“ dodává paní M.

To potvrzuje i policie. „V květnu odcizil zatím nezjištěný zloděj z pergoly u zahradní chatky na Baníku dva mobilní telefony v celkové hodnotě šesti tisíc korun. Majitelé objektu se v době krádeže nacházeli na zahradě a objekt byl odemčený. Majitelka muže dokonce u pergoly viděla, dotyčný ale tvrdil, že shání ředkvičky a následně z místa odešel otevřenou brankou,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Nezletilé záškolačky se vyhýbaly výuce. Zameškaly skoro 500 hodin

Nejsou lidi

Další případ s drzounem se už dotýká maminky paní M. „Když se chlápek začal rozhlížet na všechny strany, mamka znejistěla a dostala strach. Napadlo ji, dojít si do kůlny alespoň pro kosu, kdyby šlo do tuhého. V tu chvíli stál na zděné kapličce s přívodem elektřiny a chystal se přeskočit její. Maminka na něj zavolala, ať jde pryč a volala o pomoc další zahrádkáře. To ho naštěstí vylekalo a utekl,“ popisuje paní M.

„Co mne, ale velmi znepokojuje je nečinnost naší policie, protože místo toho, aby na místo přivolali hlídku, nejlépe se psem a dostali tak možnost pachatele dopadnout a tím pádem pravděpodobně vyřešit případ, jí bylo oznámeno, že to byla ona, kdo jednal protizákonně, když při sobě měla zbraň-kosu a pán nebyl viditelně ozbrojen,“ dodává paní M.

„Také mamince bylo sděleno, že bohužel hlídka být poslaná nemůže, protože nejsou lidi,“ dodává paní M.

Do zahrádkářské kolonie Baník policie zaměřuje hlídkovou a obchůzkovou činnost, statistiku ale nevede.

Pachatel z ledna to má spočítané

„V letošním roce evidujeme během ledna vloupání do čtyř zahradních chatek na Baníku,“ dodala mluvčí Schindlová. V jedné měl pachatel podle popisu mluvčí vzít pivo, u jiné rozbít okno, ale nic neodcizit. U další chatky pak poškodil dveře a ukradl cigarety, prodlužovací kabel, vrtačku, lucerny a basu s prázdnými lahvemi od piva. Ze čtvrtého objektu zcizil nůž, sušenky, cukr, kávu a také prázdné lahve od piva.

Kriminalita u Prahy nepatrně vzrostla, nejvíc bylo krádeží

„Kriminalisté na dané skutky mají podezřelou osobu, proti které bude v brzké době zahájeno trestní stíhání,“ říká Schindlová. Za se jedná o stejnou osobu spojenou se současnými událostmi, není zřejmé.

Zloději využívají ke krádeži zejména příhodné okolnosti, například neuzamčený či nedostatečně zabezpečený objekt. „V silách policie není chránit každé obydlí, proto je vhodné připomenout, že každý sám může přispět k tomu, aby svůj majetek lépe zabezpečil a měl tak méně obav,“ dodala mluvčí.

Lidé mají v podobných případech podle police vždy neprodleně zavolat na bezplatnou linku 158 nebo 156.

Zdorj: Vlastní investigaceNepřehlédněte