Dům pro seniory v Písku se začne budovat v červnu

12.5.2022
Jiří Bydžovský

V červnu začne v Písku rekonstrukce objektu v Sovově ulici, kde město plánuje výstavbu pobytového zařízení pro seniory. Náklady na opravy a vybavení jsou 200 milionů korun, jde o jednu z největších investic Písku v posledních letech. Vítěz výběrového řízení uspěl v soutěži s částkou nižší než 215 milionů korun, kterou stanovilo zastupitelstvo jako nejvyšší možnou.

„Stavební práce budou trvat 22 měsíců, a kromě přestavby interiérů se počítá také například s vybudováním přístavby pro kuchyni,“ řekl místostarosta Petr Hladík. Nový seniorský dům bude mít kapacitu 57 míst v jedno a dvoulůžkových pokojích.

Město vybralo také dodavatele nábytku a zdravotnického zařízení. Nábytek nakoupí za 7,1 milionu korun bez daně. Zdravotnické zařízení přijde na téměř šest milionů korun. Celkové náklady na vybudování a vybavení domu pro seniory dosáhnou zhruba 200 milionů bez DPH. Finanční limit na tuto akci byl stanoven na 215 milionů. Písek se bude snažit získat peníze na rekonstrukci objektu i z jiných zdrojů. Má již přislíbenou dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí ve výši 58,5 milionu korun a je také schválena dotace ve výši 20 milionů korun z Krajského investičního fondu.

Část objektu bývalého internátu město od března využívá jako dočasnou ubytovnu pro uprchlíky z Ukrajiny. „V Sovově ulici jsme měli průběžně ubytováno zhruba 75 lidí, kteří před válkou uprchli do České republiky. Maximální počet ubytovaných v jeden moment byl však 50. Od konce měsíce dubna pracujeme na uvolnění tohoto objektu a v průběhu tohoto týdne budou všichni obyvatelé provizorní ubytovny v Sovově ulici přestěhování do bytů, a to městských i soukromých nebo do městských ubytoven. V příštím týdnu bude objekt vyklizen a předán k rekonstrukci,“ poznamenal Petr Hladík.

Součástí stavebních prací bude kromě rekonstrukce také nástavba, změna střechy na rovnou a vybudování přístavby kuchyně, kde bude možné připravovat až tisíc jídel pro seniory v domově i ve městě. V plánu jsou také terénní úpravy, vybudování parkoviště, chodníků, rekreační zahrady a sadových úprav okolo objektu. „Pro klienty jsou kromě pokojů naprojektovány v každém patře pobytové prostory pro různé aktivizační činnosti. V přízemí by měl být společenský sál pro přednášky, koncerty nebo větší akce. Vznikne tu také recepce a potřebné zázemí pro zaměstnance,“ dodala mluvčí města Petra Měšťanová.

Zdroj:vz

 Nepřehlédněte