„V úterý (2. 2.) onemocněla paní učitelka žáků první třídy, ve středu šla na test, od čtvrtka je pozitivní, a je jí mizerně. Ředitelka zavolala na hygienu. Na hygieně ji řekli, že nemá nic dělat, že stanovisko hlavní hygieničky prý je, že když mají děti roušky, tak není třeba nic řešit, že by se prý rodiče zlobili, kdyby po nich něco chtěli…,“ uvedl na facebooku starosta Dolních Břežan Věslav Michalik (STAN).
Takový pokyn hlavní hygieničky skutečně existuje.
„KHS v případě, že epidemiologickým šetřením zjistí, že jak osoba, u které bylo laboratorním vyšetřením prokázáno onemocnění COVID-19, tak i osoba, která byla v úzkém kontaktu s touto pozitivní osobou, měly po celou dobu tohoto kontaktu, s výjimkou krátké doby nasazenou náležitou ochranu dýchacích cest, nebo dodržely při krátkodobém sejmutí této ochrany větší vzdálenost (nad 1,5 metru), nenařídí této osobě v úzkém kontaktu karanténu,“ uvádí metodický pokyn hlavní hygieničky Jarmily Rážové.
A hygienici nejdříve dostali informaci, že žáci roušky nosí.
„O pozitivitě paní učitelky nás paní ředitelka informovala telefonicky v pátek 5. února. V rámci epidemiologického šetření jsme dostali informaci, že žáci i učitelé v rámci prezenční výuky dodržují povinnost mít během pobytu ve škole roušku a tuto řádně užívat, ať již v rámci kontaktu s žáky, nebo ostatními pedagogy,“ uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
Proto hygienici třídě nenařídili karanténu.
„Ředitelka se s tím nesmířila. O své vůli informovala rodiče a požádala je, aby šli během víkendu na antigenní testy a dítě do školy vrátili až s negativním výsledkem. Do nedělního večera se ozvalo prvních devět rodičů s výsledkem. A šest dětí je pozitivních,“ dodal starosta Michalik.
Na to měla ředitelka školy znovu kontaktovat hygieniky s tím, že ve třídě je nakaženo několik žáků, a že nelze zaručit řádné použití roušky u všech dětí.
Což ale hygienici asi mohli předpokládat už u prvního kontaktu.
„Na základě této nové skutečnosti jsme tedy do karantény odeslali nejen děti z dané třídy, ale také žáky z dalšího prvního ročníku, kteří s touto třídou sdílejí společná hygienická zařízení. Obě třídy prvních ročníků ZŠ byly uzavřeny na dobu trvání karantény,“ vysvětlila Šalamunová.