• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Chaotické otvíraní škol v podání Ministerstva školství, veškerou odpovědnost za výuku přehazuje na školy

  3.5.2020
  Redakce

  Za chaotický považuje postup ministerstva školství k postupnému otvírání škol spolek Pedagogická komora. Školám podle ní stále chybí jednoznačné informace a závazné postupy, jimiž se budou muset řídit. Odpovědnost tak zůstává na ředitelích škol, kritizuje. Ministerstvo na dotaz uvedlo, že příslušné metodiky školám rozesílá o víkendu. Část žáků devátých tříd by se do škol měla vrátit 11. května.

  Ministerstvo školství se podle Pedagogické komory zbavuje odpovědnosti zajistit vzdělávacím zařízením adekvátní podmínky pro jejich fungování tím, že školám vydává pouze doporučení. Základní pravidla přitom musí být podle prezidenta komory Radka Sárköziho ukotvena v zákonech a vyhláškách.

  „Například školský zákon neobsahuje pojmy jako výuka na dálku nebo školní skupina; distanční výuku na základních školách neumožňuje vlastně vůbec,“ upozorňuje Sárközi.

  Postup resortu vedeného ministrem Robertem Plagou (ANO) považuje za problematický také viceprezident Pedagogické komory Janek Wagner. „Pokud Robert Plaga uvádí, že manuály pro školy jsou již hotové, měl je zveřejnit do konce dubna, jak bylo avizováno na internetových stránkách ministerstva školství,“ myslí si Wagner.

  Otevření mateřských škol. Problém bude věk učitelek, většině je nad 50 let

  Mluvčí ministerstva Aneta Lednová v sobotu sdělila, že již při sestavení plánu uvolňování pravidel slíbil resort poskytnout školám pokyny a metodiku na přelomu dubna a května. „V souladu s tímto plánem byly zpracované metodiky představeny na páteční tiskové konferenci. V pátek redakcí oslovení ředitelé však žádný manuál od ministerstva neobdrželi.

  Vysloveně kritická je podle komory situace neuzavřených mateřských škol, kterým prý ministerstvo v uplynulých dvou měsících neposkytlo žádnou metodickou podporu. „Rozesílat manuál do mateřských škol až 4. května, když se řada z nich otevírá ve stejný den, tedy už v pondělí, je pozdě,“ cituje komora ředitelku jedné z Frýdecko-Místeckých mateřských škol Natálii Toflovou.

  Na facebooku čelí ministerstvo drsné kritice jak z řad pedagogů, studentů tak i rodičů. Nikdo neví na čem je, hlavně deváťáci a maturanti žijí ve velké nejistotě a objevují se výzvy k rezignaci ministra školství Plagy.

  Prezident Pedagogické komory vyzval ministra, aby zveřejnil, s kým konzultoval postup postupního otevírání škol. „Ministr školství tvrdí, že všechny změny konzultuje s učiteli a řediteli škol, ale podle mých informací Robert Plaga nekomunikuje ani se zástupci největších školských organizací,“ uvedl Sárközi.

  Manuál pro školy. Stát s nákupem desinfekcí nepočítal

  Vláda ve čtvrtek informovala, že po přerušení výuky kvůli nemoci covid-19 umožní od 11. května návrat do školy deváťákům, ať se mohou připravovat na přijímací zkoušky. Podle schválených pravidel musí školy po návratu části žáků zajistit, aby se při příchodu do školy neshlukovali na jednom místě. Žáci nebudou muset nosit roušky, pokud ve třídě budou mezi nimi dostatečné rozestupy, nasadit je budou muset při společných úkolech či při pohybu po škole. Ministr Plaga v pátek zdůraznil, že návrat deváťáků bude dobrovolný a žáci se budou moci scházet na konzultacích do 15 lidí.

  az  Nepřehlédněte