Manuál pro školy. Stát s nákupem desinfekcí nepočítal

Návod s hygienickými opatřeními proti šíření koronaviru, podle kterého by se školy měly řídit při částečném obnovení svého provozu, chce ministerstvo školství představit nejpozději v první polovině příštího týdne. Úřad ho školám slíbil poskytnout na přelomu dubna a května. Podle mluvčí Anety Lednové nyní dokončuje jeho přípravu. Střední školy se dle vládního plánu mají pro studenty posledních ročníků otevřít 11. května, první stupeň základních škol pak 25. května.

Na doporučení pro školy, jak v nich zajistit provoz, pracuje ministerstvo školství společně s týmem epidemiologa Rastislava Maďara z ministerstva zdravotnictví, uvedla Lednová. „Manuál chceme představit v nejbližších dnech, nejpozději v první polovině příštího týdne,“ řekla. Návod by měly dostat jak základní a střední školy, tak i mateřské školy, které na rozdíl od ostatních vláda v březnu plošně nezavřela. Ministerstvo školství to ale doporučilo, a řada zřizovatelů proto pak provoz rovněž přerušila.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý dnes řekl, že zatím neví, co v hygienických doporučeních pro školy bude, ale má informaci, že se dokončují. Do škol by měly přijít zřejmě do pondělí, uvedl.

Plaga v polovině dubna řekl, že stát by měl zajistit, aby školy mohly za rozumnou cenu nakupovat ochranné prostředky a dezinfekce. S tím, že by je stát školám sám nakoupil, nepočítal. O nošení roušek v plánovaných školních skupinách v základních školách by měl rozhodovat učitel, na chodbách či v šatnách by ale bylo povinné. V lavici by mělo sedět vždy jen jedno dítě, ve školních skupinách by mělo být do 15 dětí.

Maďar zároveň uvedl, že by dětem denně stačily dvě doma vyrobené roušky. Ve školách by podle něj měly být stojany s dezinfekcí, tekutá mýdla by měla být dostupná nejen na toaletách, ale i ve třídách u umyvadel, vhodné by také byly papírové ručníky.

Otevření mateřských škol. Problém bude věk učitelek, většině je nad 50 let

Do školky by dle dřívějších vyjádření Maďara neměli děti doprovázet prarodiče. Je podle něj potřeba ochránit rizikové skupiny populace, jimiž jsou právě senioři nebo lidé, kteří mají dlouhodobé nemoci, jako jsou cukrovka nebo srdeční potíže. O znovuotevření se podle něj musí každá školka rozhodnout podle toho, jaké bude mít s ohledem na to personální kapacity.

Školy jsou zavřené od 11. března, od té doby se žáci a studenti učí na dálku. Do konce školního roku vláda už s obnovením prezenční výuky v plném rozsahu nepočítá. Jako první začaly minulý týden v omezené míře obnovovat provoz vysoké školy, nejdříve jen pro studenty posledních ročníků a od tohoto týdne pro všechny. Konat se mohou třeba individuální zkoušky či laboratorní práce pro maximálně pět lidí najednou. Střední školy by se měly částečně otevřít 11. května, a to pro studenty posledních ročníků k přípravě na maturitní a závěrečné zkoušky. V pondělí 25. května by se do škol mohli vrátit mladší školáci. V červnu by se pak ve školách měly začít konat konzultace pro žáky druhého stupně ZŠ a zbývající středoškoláky.

vera/čtk

Zapomněli na zimní stadiony. Krasobruslaři by je rádi

Dnes, 13:40
Koňovití savci existují přibližně 55 milionů let. Za tuto dobu vytvořili více než deset druhů,...
Dnes, 10:20
Mnozí vydavatelé časopisů to vědí a vidí v tom klondike. Sázejí na ženskou potřebu vrby...
Dnes, 08:11
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 08:11
Baťova obchodní strategie je dnes už poměrně známá, výrobna obuvi, výstavba domů pro své zaměstnance,...
Včera, 14:20
Mrazivá noc počínající zimy pomalu končí. Krajina je dosud poseta mnoha tisíci ohníčků, u kterých...
Včera, 13:40
Lidé se pomalu ale jistě stěhují z měst na venkov. Někdo tam jde, protože chce...
Včera, 11:40
Jistě si všichni umíme představit, že období raného středověku nepatřilo právě k těm nejklidnějším. Nájezdy...
Včera, 11:11
O splavnění řeky Moravy se lidé snažili několik století, ovšem až v první polovině toho...
Včera, 06:40
Předvánoční pečení patří k době adventu stejně jako věnec se čtyřmi svíčkami. Krásně provoní byt vanilkou,...
1.12.2020
Jako by to snad nebyla ani architektura, ale jen pouhá hračka, stavebnice Lego. Mezi naprosto...
1.12.2020
Budoucnost práce budou určovat flexibilita a odolnost. Současná krize vyžaduje od firem, aby naslouchaly potřebám...
Reklama