Evropská komisařka Elisa Ferreiraová se v Karlovarském kraji zajímala o proces transformace

24.5.2022
Roman Kořinek

Komisařka pro soudržnost a reformy si prohlédla Důl Jiří na Sokolovsku a navštívila i Svět záchranářů v Karlových Varech. Dále se setkala s představiteli kraje, se kterými diskutovala o problematice Fondu spravedlivé transformace a celkové přeměně Karlovarského kraje, který byl společně s Ústeckým a Moravskoslezským kraje zařazen mezi takzvané uhelné regiony.

Právě na transformaci regionu dá Evropská unie nejmenšímu kraji v České republice více než šest miliard korun. „Jsem rád, že jsme tohle setkání mohli absolvovat. Máme od komisařky potvrzení, že jsme pojali proces transformace správně,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN).

Komisařka k tomu ale sdělila, že nemá detailní informace ke všem jedenácti strategickým projektům, které kraj vybral a že ji byly prezentovány pouze dva vybrané projekty a to konkrétně rekonstrukce Střední uměleckoprůmyslové školy v Karlových Varech a rozvojové a inovační centrum.

„Nemám detailní informace o všech projektech, ale nemáme z pozice Evropské komise v úmyslu zasahovat do výběru těchto projektů. Samozřejmě pokud budou splňovat nastavená kritéria a podmínky. Těch je několik a jedním z nejzásadnějších pravidel je, že během transformace nesmí být poškozeno životní prostředí,“ uvedla Elisa Ferreira k otázce, jak se staví ke dvěma rozporuplným strategickým projektům a to konkrétně rekonstrukci horského hotelu Klínovec a ašského centra Vlaštovka, jejichž zařazení mezi strategické projekty je dlouhodobě kritizováno z mnoha stran.

Podle jejích dalších slov bylo nutné, aby Fond spravedlivé transformace vzniknul a pomohl regionům, které jsou ekonomicky slabší a nemají dostatek dobrých příležitostí k úspěšnému zvládnutí transformace. „Někdy vidíme Evropu jako zdroj finančních prostředků, ale my chceme vidět obsah. Nejsme schopni shora rozhodovat o regionech, musíme to brát obráceně, tedy ze zdola, z regionů, kde vznikají vize a do transformace se zapojuje široká veřejnost,“ doplnila eurokomisařka.

Zdroj: vz


Témata:

Nepřehlédněte