Exekutor ho vystěhoval z bytu. Na ulici ale nepřežil

16.2.2021
Jitka Kačánová

„Je to šíleně smutný příběh,“ říká o životě a hlavně smrti Ladislava Halamky zastupitel Dvojky Jaroslav Němec (Piráti). Sociální pracovník Pavel Veleman jeho smrt dokonce nazval sociálním zločinem. Přitom údajně nikdo za nic nemůže.

Pouhých pár týdnů před Vánoci vyhodil Ladislava Halamku z bytu exekutor, na ulici ale dlouho nevydržel. Spacák i deku mu postupně ukradli jiní bezdomovci, pak mu nohy natekly tak, že se mu nevešly do bot, a nakonec ho policisté odvezli do nemocnice, protože jim bylo jasné, že na své lavičce do rána nepřežije. Bylo už ale pozdě a po Ladislavovi Halamkovi, který dlouhá léta patřil ke koloritu Vinohrad, zbylo jen pár svíček a fotografie před jeho oblíbenou večerkou na rohu Blanické a Mánesovy ulice. Mohl si za svou smrt opravdu sám?

Byl nekooperativní!

Faktem je, že Ladislav Halamka byl svéráz. Pracovat nechtěl, nájem neplatil a na živobytí si vydělával sběrem odpadu a drobnými pomocnými pracemi. Díky tomu, že žil v Praze 2, si kromě cigaret a alkoholu nic kupovat nemusel, protože vše ostatní mu darovali bohatší sousedé. Jenže vedení Prahy 2 s ním jednoho dne došla trpělivost a podala na něj žalobu, aby se z obecního bytu vystěhoval.

Muž předstíral smrt, aby se vyhnul exekuci. Po příjezdu policie ožil

„Pan Halamka byl z bytu vystěhován na základě výkonu exekuce a o jejím výkonu i načasování samotného vystěhování na 3. 12. 2020 rozhodl exekutorský úřad, tedy nikoli MČ Praha 2,“ vysvětlila Našemu REGIONU mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. Praha 2 k žalobě o vystěhování přistoupila podle jejích slov až po vyčerpání všech možností o dohodu a kvůli jeho neochotě zjednat nápravu. Dlužil na nájemném a nesnažil se to nijak řešit, odmítal pomoc se zaregistrováním na úřadu práce, s vyřízením dávek hmotné nouze i kontakt se sociálním kurátorem. „Městská část Praha 2 nabídla vše, co bylo možné, aby panu Halamkovi v jeho obtížné situaci pomohla. A to daleko nad rámec svých povinností. Nikdo nic nezanedbal. To, že pan Halamka nabízenou pomoc nepřijal, bylo jeho svobodné rozhodnutí a jeho svaté právo. Nelze pomoci někomu, kdo to prostě odmítá,“ upřesnila Zoulová.
„Jak může být kooperativní člověk, který trpí duševní chorobou?“ zareagovala na její vyjádření zastupitelka Prahy 2 Kateřina Jechová (Dvojka sobě). „Tím, že ho v zimě vyhodili na ulici, ho v podstatě odsoudili k smrti.“

Exekutor bez viny

Vystěhování nakonec provedl exekutor. I ten by měl posoudit, zda osoba, se kterou jedná, je svéprávná. „Primárně by se ale touto otázkou měl zabývat soud, který rozhoduje o vyklizení bytu. Soudní exekutor pak vychází ze stavu, jak byl zjištěn soudem. Navíc ani z vyjádření vlastníka bytu, tj. Městské části Praha 2, nevyplývá, že by pan Halamka nebyl schopný se sám o sebe postarat nebo byl nesvéprávný. Tragického osudu pana Halamky nám je líto, nicméně také v tomto případě soudní exekutor jednal na základě pověření exekučního soudu a není mu možno klást za vinu tento fatální následek,“ uvedla pro Náš REGION mluvčí Exekutorské komory Lenka Desatová.

Od ledna 2021 by mohl fungovat chráněný účet pro lidi v dluzích. Na nezabavitelnou částku by exekutor nedosáhl

Nevešel se do systému

„Ten případ má právní aspekt a zároveň také lidský. Vzhledem k jeho psychickému i fyzickému stavu bylo jasné, že si bydlení nezajistí sám a že opravdu skončí na ulici. Chápu, že nemůžou všechny vodit za ručičku, ale těch případů zase není tolik,“ soudí zastupitel Prahy 2 Jaromír Němec. „Pořád to byl náš soused a oni si myjí ruce, že pro něj udělali hodně. Přitom se nedokáží vcítit do lidské bolesti. To je ta asociálnost vedení Dvojky, kterou tam vnímám,“ prohlásil Němec. Sociální pracovník Pavel Veleman pak odmítání viny ze strany radnice a exekutora ironicky shrnul: „Systém péče o klienty se zdravotními a sociálními problémy je nastaven dobře. Jen se nám do něj pan Halamka nevešel. Jeho chyba.“Nepřehlédněte