Fakultní nemocnice v Plzni hledá dárce krevních destiček

25.5.2022
Andrea Jančová

Plzeňská Fakultní nemocnice hledá nové dárce krevních destiček. V současnosti má hematologicko-onkologické oddělení zhruba 200 aktivních dárců všech krevních skupin, potřebuje jich ale více.

Plzeňská Fakultní nemocnice provádí všechny typy transplantací krvetvorných buněk a pracovníci zde provedou až 1500 odběrů krevních destiček za rok. Ty jsou potřeba pro léčbu pacientů, kteří onemocněli například různými typy leukémií, podstupují chemoterapii nebo transplantaci kostní dřeně a jsou ohroženi krvácivými komplikacemi.

Pomoci s léčbou pacientů s nádorovým onemocněním krvetvorby mohou zájemci starší 18 let, kteří váží alespoň 60 kilo a jsou v dobrém zdravotním stavu. Vítáni jsou především ti, kteří mohou docházet pravidelně a dlouhodobě. Při první návštěvě dostane dárce všechny potřebné informace, je proveden krevní rozbor, a pokud je vše v pořádku, následuje pozvání k prvnímu odběru. Běžná frekvence dárcovství je 1x měsíčně, samotný odběr trvá 1 hodinu. Zájemci mohou kontaktovat pracovníky Separačního centra Fakultní nemocnice Plzeň-Lochotín.

Transplantační centrum Hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň v loňském roce provedlo 151 transplantací krvetvorných buněk, a tím opět stanulo na pomyslném žebříčku jako největší transplantační centrum v celé České republice. Tento primát drží pracoviště už od roku 2018, historicky jde ale o dosud největší celkový počet transplantací provedených za 1 rok jedním centrem v České republice.

Zdroj :vz, Fakultní nemocnice PlzeňNepřehlédněte