Festival Voda Moře Oceány míří opět na jih Čech. Otevře mnoho naléhavých témat

9.9.2022
Jiří Bydžovský

Mezinárodní filmový festival Voda Moře Oceány, jehož 19. ročník se koná od 13. do 18. září 2022 v Hluboké nad Vltavou a Českých Budějovicích, nabídne divákům v soutěži 25 filmů z devíti zemí světa. Nebudou chybět ani besedy s tvůrci, vědci a umělci týkající se zejména ekologie a vývoje civilizace. Součástí bohatého doprovodného programu jsou výstavy, divadlo, koncerty i sport. Centrum dění bude v hlubockém kině Panorama a ve čtvrtek i v pátek je připravený program pro školy a veřejnost rovněž v českobudějovickém kině Kotva. Na všechny programy je vstup zdarma.

Cílem této přehlídky dokumentů, které z různých úhlů pohledu zobrazují svět sladkých i slaných vod, je vzdělávat širokou veřejnost ve vnímání vody jako základního elementu a předpokladu k přežití lidstva. „Všichni cítíme, že svět se mění a některé změny jsou nenávratné. Na řadu alarmujících témat upozorňujeme už dlouho. I tento ročník našeho festivalu přináší spoustu filmů, setkání s tvůrci a dalších akcí, které mohou diváky inspirovat k tomu, aby každý člověk aspoň trochu pomohl zmírnit negativní dopady globálních změn,“ říká ředitel VMO Jindřich Soukal.

Festival dlouhodobě upozorňuje na ekologická rizika, která vyplývají z nešetrného a necitlivého zacházení s vodou. Založili ho totiž dokumentaristé a potápěči, kteří při své práci po celém světě vidí na vlastní oči důsledky lidského chování na stav přírody. Znají její zákonitosti, díky čemuž kupříkladu dobře vědí, jak nezastupitelnou roli hrají v ekosystémech i ty nejniternější organismy v korálových útesech, jejichž odumírání má fatální vliv na celou planetu. K debatám zvou uznávané vědce, filozofy a další odborníky. „Když jsme festival před devatenácti lety zakládali, nikdy by mě nenapadlo, že by se mohl dožít tak úctyhodného věku – a že by se ochrana vody stala tak zásadním tématem, jak je tomu v současnosti. Prvotním záměrem bylo šířit informace o tom, co znamená voda pro lidstvo a jak je nenahraditelná – je to fenomén, který nás doprovází každou vteřinu. Pro zachování života na planetě je voda tím nejdůležitějším předpokladem,“ zdůrazňuje prezident festivalu, producent a filmař Steve Lichtag.

Letošní ročník poprvé obohatí několik snímků ze Zlatého archivu festivalu, v němž jsou nejlepší filmy z minulých ročníků. Festival opět přiveze do jižních Čech řadu osobností, které budou debatovat se studenty a žáky i s veřejností. Dvě přednášky bude mít Václav Cílek, geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. Dalším hostem bude například Václav Šilha, uznávaný český cestovatel a fotograf, který procestoval všech šest kontinentů včetně Antarktidy.

Součástí letošního festivalu je opět diskusní panel Jihočeské centrály cestovního ruchu, tentokrát o dopadech covidového období na turistický ruch, což je akce určená pro odbornou veřejnost. Maraton promítání, besed i zábavy vyvrcholí sobotním Ceremoniačním večerem, na kterém budou oceněny nejlepší snímky.

Zdroj:vz

 Nepřehlédněte