Fiktivní faktury mu vydělaly miliony. Za machinace v účetnictví hrozí pachateli 8 let

20.5.2021
Redakce

Podle ní muž jako jednatel skládky odpadů v obci na Zlínsku zanesl do účetnictví firmy v letech 2015 až 2017 v součtu 58 fiktivních faktur za víc než čtyři miliony. Vystavily je jiné společnosti, v nichž v té době figuroval také jako jednatel. „Zahrnovaly například údržbové nebo úklidové práce pro skládku odpadů, které však pracovníci firmy pro skládku odpadů téměř nikdy neprovedli. Přesto byly faktury proplaceny,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Jako jednatel skládky muž podle policie navíc vybíral poplatky za uložení odpadu. „Tyto poplatky jsou podle zákona o odpadech příjmem obce, na jejímž katastrálním území skládka leží. Jednatel ovšem tyto poplatky městu v souladu se zákonem neodváděl. Částka, kterou městu za uvedené období dlužil, dosáhla výše téměř čtyři miliony korun,“ uvedla Kozumplíková.

Arenberger ve chvilce zbohatl. Byty, pole, lesy a příjem 30 milionů

Koncem roku 2017 vydal podle policie krajský soud usnesení o úpadku společnosti provozující skládku a vyhlásil konkurz. Zadlužená společnost podala návrh na zahájení insolvenčního řízení.

„Jednatel z této funkce pár měsíců předtím odstoupil. Na účtu měla společnost v té době 467 korun. Je tedy zřejmé, že s poplatky, které původci odpadu skládce hradili, naložil jediný jednatel skládky podle vlastního uvážení, nikoli však v souladu se zákonem. Vzhledem k tomu, že byl zodpovědný za hospodaření společnosti, věděl, že tyto poplatky nejsou majetkem jeho společnosti, nýbrž příjmem obce,“ uvedla mluvčí.

Kriminalisté přijali koncem roku 2017 trestní oznámení od obce, které se případ týká. „V bydlišti i na pracovišti podezřelého muže kriminalisté při domovních prohlídkách zajistili elektroniku a listinné materiály,“ doplnila mluvčí.

adpNepřehlédněte