Filmařům se líbí na západě Čech. Plzeňský kraj podpořil úspěšné snímky

4.7.2022
Andrea Jančová

Plzeňský kraj podporuje natáčení filmů na svém území. Krajské zastupitelstvo opět schválilo podporu filmového natáčení. Celkem půjde na vznik nových filmových děl 4,5 miliónu korun. Finanční podporu obdrží například pokračování pohádky Princezna zakletá v čase, snímek Vzteklá krása nebo minisérii Král Šumavy.

Dotační titul byl vyhlášen v lednu letošního roku, celkem bylo přijato 18 žádostí o poskytnutí dotace. S rozdělením dotací pomáhala Regionální Filmová Kancelář Plzeňského kraje. Dohromady 11 snímků tak obdrží 4,42 miliónu korun. „Plzeňský kraj už v minulosti podpořil natáčení několika snímků, které sklidily u veřejnosti úspěch. Jmenujme například seriál Policie Modrava, který divákům napříč republikou ukázal Šumavu, Kašperské Hory i další překrásná místa našeho kraje. Proto jsme se rozhodli navázat dotačním titulem na podporu filmové tvorby i letos. Bude to pokračování fantasy pohádky o touze po moci Princezna zakletá v čase 2 nebo miniseriál o legendárním převaděči přes hranice Král Šumavy, který stojí na skutečném příběhu Josefa Hasila,“ říká radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka.

650 tisíc korun jako dotaci obdrží pokračování fantasy pohádky Princezna zakletá v čase. Děj diváka zavede do nádherných filmově neokoukaných exteriérů. Pohádka se řadí k nejúspěšnějším v loňském roce, natáčení proběhlo v březnu na Gutštejně.

Stejnou podporu získal i snímek Vzteklá krása. Drama s magickými i komediálními prvky, které vypráví příběhy pěti žen v různých životních etapách, které se sejdou na klatovské pouti na oslavě stých narozenin babičky. Silná životní témata se odehrávají na pozadí legendy o zázračném obrazu Panny Marie v Klatovech. Snímek bude kompletně vznikat na Klatovsku.

Pěti sty tisíci podpoří Plzeňský kraj třídílnou minisérii Král Šumavy. Ta vznikla na motivy skutečného životního příběhu Josefa Hasila. Snímek o šumavském převaděči vychází z knižní předlohy Návrat krále Šumavy od Davida Jana Žáka a zachycuje události, které se odehrály během necelých pěti let po nástupu komunistické strany. Skutečný Josef Hasil boj s režimem přežil a utekl do Ameriky, kde teprve před nedávnem zemřel. Nedílnou součástí příběhu je právě mysteriózní oblast Šumavy.

Zdroj :vz, TZ Plzeňský krajNepřehlédněte