Firmy v Plzeňském kraji zatím omikron neparalyzuje. Na nárůst počtu nakažených se připravují

21.1.2022
Andrea Jančová

Velký nárůst koronavirových infekcí zatím v Plzni nepoznamenal klíčové služby, které patří do takzvané kritické infrastruktury. Varianta omikron, která představuje v kraji většinu odhalených nákaz, zatím v krajském městě nezpůsobila výpadky služeb vodárny, teplárny, dopravních podniků nebo odpadové firmy.

Tyto společnosti mají nyní nemocnost svých zaměstnanců pod deseti procenty a režim nastavený tak, že ani při výraznějším nárůstu covid pozitivních zaměstnanců Plzeňané omezení služeb nepocítí. Zaznělo to na setkání městského covid týmu, který svolal primátor Pavel Šindelář (ODS).

Podle informací ministerstva zdravotnictví přibylo v tomto týdnu v Plzeňském kraji každý den 1000 až více než 1200 nových případů koronaviru, několikrát více než v předchozím týdnu. „I kdyby došlo na nejhorší scénář, co se týká extrémního nárůstu nemocných, jsou naše městské firmy připraveny zajišťovat nutné služby,“ řekl Šindelář.

Plzeňské městské dopravní podniky mají teď u řidičů nemocnost 8,8 procenta, z toho je kvůli koronaviru mimo službu sedm řidičů. „Pokud by se situace zhoršila, tak máme vytipované spoje, které bychom mohli omezit. K tomu bychom přistoupili až v případě nemocnosti 15 procent, u dvacetiprocentní hranice nemocných bychom nastavili prázdninový provoz. Součástí opatření v naší firmě je i dělení týmů tak, aby se klíčoví zaměstnanci nepotkávali,“ popsal generální ředitel dopravních podniků Jiří Ptáček.

Ve Vodárně Plzeň je z 405 zaměstnanců osm covid pozitivních, tedy asi dvě procenta. „Dobrým vkladem pro nastávající situaci a sílící vlnu je u nás to, že již 89,6 procenta zaměstnanců má třetí dávku očkování,“ uvedl ředitel Jiří Kozohorský. Klíčovým pracovištěm vodárny s nejpřísnějším režimem je podle něj úpravna vody, kde musí být zachován počet minimálně šesti pracovníků ze 16 na jedné směně, aby byla společnost schopná upravovat vodu. Od roku 2020 má vodárna půjčená krizová lehátka, zajištěné potraviny a v případě skutečně naléhavé situace je připraven scénář, že by tito zaměstnanci zůstali v izolaci v podniku.

Na dvě skupiny jsou rozděleni také zaměstnanci Čisté Plzně, která sváží odpad v Plzni. Testování v pondělí 17. ledna nezachytilo žádného pozitivního pracovníka, na neschopence jsou nyní dva zaměstnanci. Do týmů jsou rozděleni také zaměstnanci v teplárně. Je tak zajištěno, aby se nepotkávali, zejména výrobní a administrativní pracovníci. Zamezen je přístup ostatních lidí na výrobní velíny ve všech závodech. „Z počtu zhruba 600 zaměstnanců je jich pozitivních do deseti,“ sdělil generální ředitel Plzeňské teplárenské Václav Pašek.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte