Galerie Malostranské besedy oslaví život a jubileum fotografa Jana Saudka

18.5.2020
Fefík
Další fotky

Skvělá fotka je výsledkem náhody, které musíte trošku pomoci, říká Jan Saudek
Jan Saudek v Malostranské besedě představí jedinečnou sérii 85 fotografií, kdy divák uvidí nejen nejslavnější autorovy fotografie, ale také snímky dosud nikde nevystavené, ani nepublikované v žádné z jeho knih.
Stále jde o odvážné ponory do lidských citů, pudů, vědomí i podvědomí, o výjevy, které jsou však tvořeny s jedinou vizí: oslavit člověka.

Výstava bude doplněna i korespondencí a poznámkami z knih Jana Saudka, které budou v průběhu výstavy pokřtěny.
V průběhu výstavy budou v prostoru Galerie komentované prohlídky s podpisovými akcemi, které povede přímo pan Saudek osobně.

O fotografii obecně Jan Saudek říká: „Musíte mít talent, píli a štěstí. Když máte k dispozici jen dvě položky, nefunguje to. Většina nejlepších fotek na světě je aranžovaných. I Cartier – Bresson inscenoval fotky, ale skvěle, takže dámy na trhu opravdu vypadají, jako když prodávají ryby a prostitutky vyhlížejí z oken. Skvělá fotka je výsledkem náhody, které musíte trošku pomoci.“

Švandovo divadlo začíná znovu hrát, prostor poskytne i Divadlu Ungelt

„Jan Saudek je nepochybně nejprovokativnější postavou dějin české fotografie. Alespoň neznám jiný podobný případ, kdy by obdiv sahající až k zbožnění současně provázela nelibost vedoucí až k zatracení. Je vzýván i popírán, oslavován i opovrhován, uznáván i zneuznáván. Proč? Jan Saudek dráždí. Vším. Tím, jak vypadá, jak se chová, jak mluví i jak chodí tanečním krokem. Provokuje svým šaškovstvím, vzrušuje svým ostentativním erotismem. Působí zvláštním neklidem šířeným kolem sebe, z jehož akčního rádia, jednou polapeni, nenalézáme úniku. Absorbuje nás směsicí něhy a násilí, tradicionalismu a extravagance, lyrismu a ironie, romantismu a obscénnosti. Ženy bývají okouzleny, neboť se stávají bezmocnými, a ochotně se nechají vtahovat do magického světa jeho her. Muži jsou zpravidla v rozpacích přecházejících rovněž v okouzlení, anebo ve smršť prudké nenávisti. Neboť jsou rovněž – bezmocní,“ napsala Daniela Mrázková, kurátorka a teoretička a kritička umělecké fotografie, rok po takzvané sametové revoluci, když uváděla první českou monografii Jana Saudka.

A za ty roky se na jejích slovech nic nezměnilo.

Výstava Jan Saudek „85“ život proběhne v Galerii Malostranská beseda do konce června, otevírací doba denně kromě pondělí od 10:00 do 19:00 hodin. Pořadatelé nevylučují, že výstavu prodlouží až do října.

FOTO: Jan Saudek „85“ Život

Jan Saudek „85“ Život - 1 febiofestJan Saudek „85“ Život - 2 mbJan Saudek „85“ Život - 3 malostranská besedJan Saudek „85“ Život - 4 d5r4pi75kl.MB-partners-007Jan Saudek „85“ Život - 4 osobnosti
Další fotky
Jan Saudek „85“ Život - 5 aukroJan Saudek „85“ Život - 5 pinterestJan Saudek „85“ Život - 6 muolol

Zdroj: JednaNepřehlédněte