Švandovo divadlo začíná znovu hrát, prostor poskytne i Divadlu Ungelt

14.5.2020
Fefík
Další fotky

„Navzdory úzkým mantinelům současných vládních opatření jsme se rozhodli začít hrát, protože se cítíme zavázáni našim divákům, ale i našemu zřizovateli. Budeme tedy hrát pro 100 na 100 procent!“, řekl ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek. A upozornil, že do Švandova divadla se za normálních okolností shánějí vstupenky těžko: zakoupením lístků na rychle přidaná představení tak mohou diváci využít mimořádnou příležitost a zároveň divadlo podpořit.

„Vybrali jsme ty inscenace, u nichž předpokládáme, že jejich provoz nebude ztrátu smíchovské scény dále prohlubovat. Nedívám se na to však jen ekonomicky. Myslím, že všichni potřebujeme postupný návrat k životu a živému umění – aktéři i diváci,“ je přesvědčen Daniel Hrbek a dodává: „Pro někoho je představa hrát pro 100 diváků v rouškách nepřijatelná, může se ale stát, že tato omezení přetrvají do další sezóny, a tak si chceme takový provoz vyzkoušet.“

Švandovu divadlu přeje při jeho otevření také technické vybavení. „Máme štěstí, že typ klimatizace, který u nás máme, je podle epidemiologů vhodný. Prostor divadla bude také pravidelně dezinfikován, budeme se starat o dodržení rozestupů. Vše připravíme tak, aby byl provoz maximálně bezpečný,“ ujišťuje Hrbek.

Lady Macbeth z Újezdu. Švandovo divadlo uvede kriminální drama z Prahy konce 19. století

První představení ze stálého smíchovského repertoáru tak diváci ve Švanďáku uvidí už od 1. června. Kromě úspěšných titulů, které se uvádějí ve Velkém sále, budou do tohoto prostoru přeneseny i dvě studiové inscenace, které slavily úspěch u publika ve Spojených Státech. Protest/Rest jsou dvě jednoaktové hry, které od sebe dělí 33 let. Spojují je ale postavy spisovatelů Vaňka a Staňka a také absurdní humor Václava Havla. V hlavních rolích excelují Robert Jašków a Tomáš Pavelka.

Drama Pankrác ´45 s podtitulem „casting na popravu“ líčí fiktivní setkání pěti různých žen v pankrácké věznici v létě 1945, kde se ocitly i prvorepublikové herečky Adina Mandlová a Lída Baarová.

U Švandů uvedou také černou gangsterskou komedii Zabít Johnnyho Glendenninga. Ta bude mít v září derniéru, jde tedy o poslední příležitost fandit Dominicovi v podání Jacoba Erftemeijera a zažít Roberta Jaškówa v roli drsného gangstera MacPhersona.

Na programu je také komedie CRY BABY CRY s Klárou Cibulkovou a Kristýnou Frejovou, oblíbená zejména u ženského publika. Vypráví o tom, jak pět žen v populárním kurzu life coachingu hledá návod na štěstí. A nechybí ani rázná komedie možná i o vaší rodině s názvem Pohřeb až zítra autorky Natálie Kocábové.

Na repertoáru se objeví i zatím poslední novinka letošní sezóny, krimidrama Lady Macbeth z Újezdu, příběh o lásce, svobodě a zabíjení z Prahy konce 19. století v režii Davida Jařaba s Natálií Řehořovou v úloze ženy – oběti i ženy – vražednice.

Zachytil pro nás krásu severočeské krajiny. Nejmladší z rodu Grussů

Ještě před tím, v týdnu od 25. do 31. května, bude ve Švandově divadle hostovat Divadlo Ungelt.
„Ke spolupráci, která potrvá ještě v červnu a zřejmě i během prázdnin, nás vedla potřeba smysluplně zaplnit termíny, které z ekonomických důvodů nemůžeme obsadit vlastními nákladnějšími inscenacemi. A také jsme chtěli podat pomocnou ruku kolegům, kterým současné rozvolnění vzhledem ke kapacitě jejich hlediště hrát ´doma´ prostě neumožňuje,“ vysvětluje Daniel Hrbek. „Naše domluva tak byla rychlá – tahle nesnadná doba nás totiž vybízí k hledání netradičních řešení, kreativitě a vzájemné podpoře. Volné večery v našem Velkém sále tak poskytneme Divadlu Ungelt do doby, než bude moci znovu hrát pro plný počet diváků ve vlastních prostorách,“ uvádí ředitel Švandova divadla.

Švandovo divadlo bude hrát maximálně pro 100 diváků, samozřejmostí bude poskytnutí dezinfekce na ruce, zajištěno bude také vhodné odvětrávání sálu. Divadelní kavárna zůstává prozatím uzavřena, šatny a toalety budou fungovat bez omezení.

FOTO: Jaro ´20 u Švandů

Jaro ´20 u Švandů - 1_Markýza Švandova divadla na jaře 2020_foto archiv Švandova divadlaJaro ´20 u Švandů - 2_Zabít_Johnnyho_Glendenninga_Robert Jašków jako gangster_foto Alena Hrbková_repro zdarmaJaro ´20 u Švandů - 3_Zabít Johnnyho Glendenninga_Jacob Erftemeijer jako Dominic na zkoušce hry Zabít Johnnyho Glendenninga_fotoJaro ´20 u Švandů - 5_Protest Rest_Tomáš Pavelka jako Staněk a Robert Jašków jako Vaněk_foto Alena Hrbková_repro zdarmaJaro ´20 u Švandů - 6_Lady Macbeth z Újezdu_Natálie Řehořová_v pozadí Matěj Nechvátal_foto Alena Hrbková_repro zdarma
Další fotky
Jaro ´20 u Švandů - 7_Pankrác 45_K. Cibulková v úloze Adiny Mandlové_foto Ivo Dvořák_repro zdarmaJaro ´20 u Švandů - 8_Daniel Hrbek ředitel Švandova divadla_foto Alena Hrbková_repro zdarma


Nepřehlédněte