• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Generál Kutlvašr bude mít pomník, jeho podobu určí umělecká soutěž

  8.3.2024
  Fefík

  Podoba pomníku generála Karla Kutlvašra, který bude připomínat odkaz a hrdinství československého legionáře a vojenského velitele Pražského povstání, vzejde z umělecké soutěže.

  Dílo bude umístěno na centrálním náměstí rezidenční čtvrti, která vzniká v areálu bývalého Nuselského pivovaru. Vítězný návrh vybere odborná porota na konci června letošního roku.

  „Místo v bývalém Nuselském pivovaru je symbolické, protože právě zde na sklonku svého života, po propuštění z komunistického žaláře, Karel Kutlvašr pracoval jako hlídač a noční vrátný,“ uvedl radní pro kulturu Petr Tomáš Opletal (TOP 09). „Pomník, jehož konkrétní podoba je v těchto dnech předmětem umělecké soutěže, má nám všem připomínat odkaz generála Kutlvašra, jeho obětavou a nesobeckou službu vlasti a národu.“

  Soutěž bude dvoufázová. Zájemci o účast musí podat své koncepty pomníku do 18. dubna 2024. Následně porota vybere až sedm konceptů, které autoři ve druhé fázi rozpracují do podrobnějšího návrhu. Finální podoba pomníku by měla být známa v červnu 2024, kdy porota vybere vítěze soutěže. Předpokládaným termínem pro realizace díla je první čtvrtletí roku 2025.

  Soutěžní porota je složená ze zástupců zadavatele – společnosti Penta Real Estate, Prahy 4 a hlavního města, autorů revitalizace pivovaru ze CMC Architects a dalších osobností.

  Předsedkyní poroty se stala kurátorka Marie Foltýnová z Galerie hlavního města Prahy. V porotě zasedne také sochař Tomáš Džadoň, kurátoři Ondřej Horák a Jiří Ptáček, architekt a bývalý děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura a Linda Obršálová ze studia M2AU. Soutěžní návrhy budou posuzovat také radní hl. m. Prahy Michal Hroza (TOP 09), Martin Špičák z Kanceláře veřejného prostoru IPR Praha, vojenský historik a ředitel památníku Lidice Eduard Stehlík a praprasynovec generála Kutlvašra Pavel Švec.

  V pražském Hloubětíně vznikne Kurandova ulice

   

  Soutěž je organizována ve spolupráci s městkou částí Praha 4 a Galerií hlavního města Prahy. Jejím organizátorem je plánovací kancelář ONplan lab.

  Karel Kutlvašr byl důstojníkem Československých legií v Rusku, později důstojníkem Československé armády. V roce 1945 byl vojenským velitelem Pražského povstání. Po únoru 1948 se stal obětí komunistického režimu a byl vězněn až do amnestie v roce 1960. Prošel věznicemi v Mírově a v Leopoldově. Po propuštění z vězení musel ještě jako důchodce kvůli velmi nízké penzi i s podlomeným zdravím pracovat jako hlídač a noční vrátný. Zemřel 2. října 1961 ve věku 66 let. Plně rehabilitován byl po listopadu 1989. In memoriam byl povýšen na armádního generála a byl mu udělen Řád Milana Rastislava Štefánika. V roce 2017 mu prezident republiky udělil Řád bílého lva.

  Zdroj: Vít Drbal, Praha 4  Nepřehlédněte