Hala v Hradci Králové se nejspíše samovznítila

30.8.2022
Simona Knotková

Důvodem víkendového požáru haly s odpadem v průmyslové oblasti na Slezském Předměstí v Hradci Králové zřejmě bylo samovznícení odpadu nebo vyhozený akumulátor. Škoda by se měla pohybovat kolem půl milionu korun. Při požáru se nikdo nezranil.

„Na základě ohledání požářiště a vyhodnocení zajištěných kamerových záznamů vyšetřovatel hasičů vyloučil, že by požár vznikl lidským zásahem,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Požár vypukl v sobotu odpoledne a asi z poloviny zasáhl halu o rozměrech 40 krát 40 metrů. Na místě zasahovalo až 15 jednotek hasičů. Kvůli hustému dýmu museli zasahovat v dýchací technice, využívali i automobilový žebřík. Zcela hasiči požár zlikvidovali v neděli ráno. Nad obydlenou oblast se kouř nerozšířil.

Stejná hala v areálu sběrného dvora hořela loni v červenci, tehdy zasahovalo osm hasičských jednotek. Požár tehdy způsobil škodu odhadem 1,5 milionu korun, příčinou bylo samovznícení odpadu.

Hasiči v souvislosti s požárem upozornili na riziko vzniku ohně v odpadu od elektrických baterií. „Jakékoliv baterie, ať se jedná o jednoduché monočlánky nebo nabíjecí akumulátory třeba od hraček nebo mobilních telefonů, do komunálního odpadu nepatří,“ uvedla mluvčí. Lidé by do opadu neměli vyhazovat ani zbytky hořlavých kapalin. „Rizikový je třeba i lněný olej nebo fermež. Opatrní bychom měli být i při likvidaci textilií, které jsou od těchto kapalin a olejů znečištěné,“ uvedla.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte