Hamrštejn, hrad, na kterých se dostanete jedině po svých, vlakem nebo transbordérem

2.10.2021
Fefík
Další fotky

Liberecký kraj se pyšní celou řadou honosných hradů a zámků, které mají atraktivní interiéry a jsou obklopeny upravenými parky a zahradami. V regionu jsou ale i méně známé památky. Jednou z nich je rozsáhlá zřícenina hradu Hamrštejn, kterou je možné navštívit cestou do Kryštofova údolí, další ozdoby kraje.

Pozůstatky hradu, které se nachází nedaleko cesty spojující libereckou čtvrť Machnín s Kryštofovým údolím, nejsou ze silnice vidět. K hradu se dostanete po žluté turistické značce z centra Machnína. Stezka kopíruje romantické meandry Lužické Nisy a vede až k úbočí Zámeckého kopce (375 m), na jehož vrcholu ční zbytky středověkého hradu.

Cestou můžete vyzkoušet unikátní samoobslužný transbordér od architekta Martina Rajniše, kdy s pomocí vlastní síly překonáte řeku Nisu originálním kladkostrojem. Tento transbordér neboli gondolový most je jediným na našem území!

Hrad byl ze tří stran obklopen strmými svahy a obehnán dodnes částečně zachovalou zdí. Na obou koncích opevněného prostoru se tyčily válcové věže. Větší z nich bývala na severovýchodní straně a sloužila jako věž obytná. Menší věž pravděpodobně plnila funkci pozorovatelny. Je poměrně dobře zachovalá a přístupná po schůdcích ve skále.

Archeologové se s Grabštejnem perou o jeho tajemství

 

Kdysi významný hrad postavený na skalním ostrohu v 1. polovině 14. století chránil obchodní stezku z Liberce do Žitavy, železné hamry pod ním, jedny z nejstarších v Čechách, a doly na vzácné kovy, které zůstaly v provozu až do poloviny 18. století. V tu dobu se těžba přestala vyplácet a byla zastavena.

Jméno hradu (německy Hammerstein) je často spojováno s existencí hamru, kde se pomocí bucharů poháněných vodním kolem zpracovávalo surové železo. Poprvé se připomíná roku 1357, roku 1433 hrad dobyli a obsadili husité, po následujících majetkových sporech byl obýván ještě v první polovině 16. století. Kupní smlouva z roku 1558 jej uvádí už jako pustý.

Kam v Libereckém kraji na podzimní výlet? Lákají výhledy, zvířata i romantika

 

Čilý hospodářský život se do údolí pod hradem vrátil po roce 1826, kdy zde byla postavena továrna Siegmind, Neuhäuser a Comp. Soukenická továrna na břehu řeky Nisy využívala její tok jako zdroj energie k pohánění strojů. Byl to sice významný zásah do krajiny, ale údolí více změnila stavba viaduktu železnice Liberec – Žitava v letech 1856-59. Tehdy byl také oddělen skalní ostroh s troskami hradu Hamrštejna od ostatní krajiny a stal se přístupným pouze pěším turistům. Pod zříceninami se nachází přírodní rezervace a vede tu i naučná hornická stezka.

Hrad je od roku 2008 evidován mezi nejohroženějšími kulturními památkami v České republice.

FOTO: Hamrštejn (a Kryštofovo údolí)

Hamrštejn (a Kryštofovo údolí) - 1 06_7139Hamrštejn (a Kryštofovo údolí) - 2 106_7140Hamrštejn (a Kryštofovo údolí) - 0 3 106_7141Hamrštejn (a Kryštofovo údolí) - 4 7Hamrštejn (a Kryštofovo údolí) - 5 106_7144
Další fotky
Hamrštejn (a Kryštofovo údolí) - 6_7057Hamrštejn (a Kryštofovo údolí) - 7 046Hamrštejn (a Kryštofovo údolí) - 8 106_7043

Zdroj: vlastní zdroj


Témata:

Nepřehlédněte