„Zejména k oblasti Horních Míseček, kde jsou apartmánové domky a v zimním i letním období je velký turistický ruch, jsme se potřebovali přiblížit. A nám se zkrátí dojezd o pět minut, takže za zhruba 20 minut budeme mít dojezd na Mísečky,“ uvedl Hadrbolec.
Dříve se dostanou jilemničtí hasiči i do dalších okolních rekreačních středisek, a to i v sousedním hradeckém kraji. „Pravidelně jezdíme zasahovat a vypomáhat kolegům do Vrchlabí nebo třeba do Špindlerova Mlýna, kde jsou také velké rekreační areály, případně vzájemně si pomáháme na silnici I/14,“ dodal krajský ředitel hasičů.
O přesunutí základny z centra Jilemnice na okraj města usilovali hasiči od roku 2008. Vhodný pozemek s podporou města a kraje koupili zhruba za pět milionů korun v roce 2021. Nová stanice vyroste do podzimu příštího roku v místní části Hrabačov, v blízkosti kruhové objezdu na silnici první třídy. Hasiči na výstavbu základny získali evropskou dotaci 85 milionů korun, 10 milionů od kraje a 15 milionů přidá vnitro.
Podoba nové základny bude podle Hadrbolce standardní. Na stanici bude sloužit 24 hasičů ve třech směnách a velitel. Bude tam i zázemí pro ženy, pokud by v budoucnu některá z nich byla zařazena do výjezdové jednotky hasičů. „Máme zatím tři stanice, kde už by ženy mohly sloužit. Máme i několik zájemkyň. Dokonce máme i zájemkyni, která chce do Jilemnice,“ uvedl Hadrbolec. Podle něj ale zatím v kraji v žádné výjezdové jednotce hasičů žádná žena neslouží.
Základna v Jilemnici nebude pro hasiče jedinou novou stanicí v Libereckém kraji. Už letos na jaře by měla skončit výstavba společné základny se zdravotníky a policisty v Turnově v blízkosti silnic I/10 a I/35, její výstavba si vyžádá téměř 248 milionů korun.
Hasiči připravují také výstavbu nové základny v Jablonném v Podještědí.
Zdroj: ČTK


















