• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Hasiči dohašují ohniska požáru ve Ždánicích na Hodonínsku, z hořící haly unikly látky na bázi louhu

  10.6.2023
  Doris Drienová

  Hasiči u požáru haly v průmyslovém areálu ve Ždánicích na Hodonínsku v sobotu dopoledne dohašují skrytá ohniska. Předpoklad je, že do odpoledne vyhlásí likvidaci. Zabývat se budou i únikem chemických látek do potoka.

  Na místě jsou čtyři jednotky hasičů plus další v zázemí, v noci jich tam byly tři desítky. Lehce se zranilo osm hasičů, z nich pět ošetřila záchranná služba, řekl mluvčí hasičů Jan Dvořák. Vyhlášený byl zvláštní, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu.

  Požár měli hasiči nahlášený v pátek před 19:00, dostat pod kontrolu se jej podařilo po 22:00. Na místě bylo podle mluvčího po 23:00 kolem 130 až 140 hasičů z tří desítek jednotek, později začali síly redukovat. „Sjíždějí se tu vyšetřovatelé, není ale předpoklad, že by dnes či v následujících dnech byla známa příčina požáru. Viděl bych to spíše na týdny,“ řekl Dvořák kolem 10:00. Teoreticky v sobotu by ale podle něj mohla být známa předběžná výše škody.

  Hasiči spolu s odborníky se budou zabývat i únikem chemických látek do tamního potoka Trkmanky. „Naše hasební voda se smíchala s chemikáliemi, odtekly do místního potoka. Jde o to, aby se nedostávaly dál. Je to mix chemických látek. V noci, když se dělal monitoring, bylo v těch vzdálenějších obcích vše v pořádku, voda teče relativně pomalu,“ uvedl mluvčí. Hasiči věc řeší i s Českou inspekcí životního prostředí. Šéf jihomoravských hasičů Jiří Pelikán už dříve řekl, že unikly hlavně zásadité látky na bázi louhu.

  Obec na svém webu kvůli úniku chemikálií zakázala z Trkmanky odebírat vodu, a to od úrovně areálu bývalých Šroubáren ve směru toku až k Násedlovicím, tedy po celé délce toku kolem cyklostezky.

  Na místě byla i laboratoř, která monitorovala ovzduší. Dvořák řekl, že v okruhu deseti kilometrů nebyly v ovzduší naměřeny nebezpečné škodliviny. Kromě pozemní techniky hasiči nasadili i dron k mapování situace shora. Hasiči zřídili také dekontaminační stanoviště. Po zásahu se museli dekontaminovat, protože se v místě požáru brodili vodou, do které unikla kyselina a louh.

  Dvořák uvedl, že se při zásahu lehce zranilo osm hasičů, z toho pět jich ošetřila záchranná služba. „Naše operační středisko vyslalo k události sedm prostředků včetně velkokapacitní sanitky, plus inspektora provozu. Zdravotníci měli v péči celkem pět hasičů, všichni se zranili lehce, po ošetření jsme je ponechali na místě. Pokud jde o civilní obyvatele, neevidujeme žádná zranění,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

  Hasiči také preventivně upozorňovali obyvatele, aby zbytečně nevětrali. Web obce upozorňoval na požár v areálu CVP Galvanika. Firma CVP Galvanika se podle svého webu zabývá protikorozní povrchovou úpravou kovových výrobků. Má čtyři provozy, z toho dva ve Ždánicích. Jeden z těchto provozů je zcela nový, jeho stavba byla zahájena v roce 2020 a zkušební provoz se rozjel na konci roku 2022.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte