Hasiči v Plzeňském kraji měli po bouři od úterního večera 300 zásahů

30.6.2021
Jan Weinfurter

Vydatné srážky se projevily na hladinách řek – Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku dosáhla dnes ráno druhého stupně povodňové aktivity, v Plzni – Koterově je na prvním stupni.

Bez dodávek elektřiny je v kraji stále zhruba 8500 domácností, od úterního večera energetici už většinu poruch opravili. V noci bylo v kraji bez proudu až 30.000 odběrných míst. Čety jsou stále v terénu a pracují na odstraňování závad, většinu zbývajících poruch by chtěli odstranit dopoledne, řekla Holingerová.

Bouře zasála také železnici.. Stromy popadaly na vedení, do kolejiště se dostala voda a bahno a podobně. V kraji by měly být už všechny překážky odstraněné, řekla ČTK Kateřina Šubová ze Správy železnic.

Hasiči do terénu vyjeli poprvé po 19:15 nejdříve na Domažlicku, vzápětí se přidaly zásahy na Klatovsku, Tachovsku a později i ve zbytku kraje. Do půlnoci hasiči absolvovali 267 technických zásahů, od půlnoci jich mají dalších 41. Ve 189 případech odstraňovali popadané stromy, v 63 případech čerpali vodu, hasili také čtyři požáry v trafostanicích či rozvodnách.

Podle webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pršelo za úterý v Plzeňském kraji nejvíce na Šumavě. Například v Hojsově Stráži to bylo téměř 64 milimetrů. Železná Ruda a Čachrov hlásí 40 milimetrů, v Plzni spadlo přes 37 milimetrů vody. Vydatné deště zaznamenaly také například Rokycany, kde v úterý napršelo 55,9 milimetru vody, přičemž přes 32 milimetrů spadlo večer za jednu hodinu.

 

Zdroj: ČTKNepřehlédněte