Hejtmanka Pecková: Problémy s Babišem? Je to jinak, než si mnozí myslí

7.4.2021
Vladimír Barák

Například mi občas vadí velmi nešťastná komunikace vlády nebo neúměrná očekávání, která jednotliví ministři vzbuzují v občanech,“ říká hejtmanka. První část velkého rozhovoru si přečtěte zde.

Jak v době koronavirové krize funguje komunikace s vládou? Máte pocit, že vše funguje, jak má?

Musím říci, že se komunikace od začátku výrazně zlepšila. Vláda kraje potřebuje a uvědomuje si to. Máme pravidelná online setkání hejtmanů s členy vlády a panem premiérem, kde sdílíme informace a vznášíme požadavky, které následně centrální krizový štáb nebo jednotlivá ministerstva řeší. Ale samozřejmě jsou i okamžiky, které jsou konfrontační. Je to většinou umělé vyvolávání soutěže v očkování mezi kraji, je to obvykle velmi nešťastná komunikace vlády o nepřipravených věcech. Ať to bylo spuštění očkovacího systému, očkování pedagogů, očkování u praktiků. Než jsou odladěny základní věci, členové vlády nebo pan premiér už informují prostřednictvím médií a budí neúměrná očekávání, které si pak „vyžereme“ všichni.

Dovolím si jednu choulostivější otázku. Na první pohled totiž není jasné, zda máte s panem premiérem dobrý vztah, či nikoli. Jeden den pan Babiš říká, že jednání s vámi jsou konstruktivní, druhý den řekne do novin, že způsobujete chaos. Jak to tedy je?

To nepovažuji za choulostivou otázku. Respektuji profesionalitu a hájím zájmy občanů. Vždycky budu obhajovat věci a řešení, která považuji za správná a budu poukazovat na nesmysly. Nemám problém říkat nepříjemné věci do očí. Takže když něco smysl dává, ocením to. Klidně veřejně. Když to smysl nedává, panu premiérovi to řeknu. Za nařčení ze způsobení chaosu se mi veřejně omluvil a já omluvu přijala. Ke mně se vždy choval korektně.

Na pana Babiše se ptám z důvodu, že sám sebe jmenoval hlavním koordinátorem očkování. Jak tedy probíhá vakcinační akce? Už jsme dohnali skluz, o němž jste hovořila před několika týdny?

Očkování se zrychluje, momentálně (rozhovor k 1. 4.) máme vyočkováno přes 180 tisíc dávek, nicméně stále se potýkáme s nedostatkem vakcín. Rozhodně platí, že bychom mohli očkovat víc, pokud by bylo čím. Snad už ta doba nastane v dubnu. Dosavadní praxe v očkování s postupným zpřístupňováním registraci pro další dílčí skupiny, aniž by bylo jasné, za jakých podmínek to bude fungovat, není ideální. Jsme pak pod velkým tlakem všech skupin, kterým není něco jasné a my neumíme odpovědět, protože ještě věci na centrální úrovni nejsou dořešené. Ale my ve Středočeském kraji jsme toho názoru, že postupovat se má podle pravidel, která při tak náročné a celostátní akci představují alespoň základní jistotu. Anarchie v očkování by způsobila zvýhodňování těch skupin obyvatel, které rozhodně nepatří k neohroženějším.

peckova-studie
Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková představuje závěry studie o testování žáků na covid-19.
(Středočeský kraj, oficiální foto)

Středočeský kraj pod vaším vedením také provedl zkušební testování dětí ve školách. Jaké byly výsledky a jste s procesem testování spokojená? Co nyní brání tomu otevřít školy?

Už v únoru jsme se rozhodli spolu s paní doktorskou Rodenovou vyzkoušet různé typy testů na dětech z prvních a druhých tříd v tehdy ještě otevřených školách. Stát totiž nevyzkoušel, jak s testy budou manipulovat děti a učitelé, jak se bude zvládat vše v běžném režimu ve škole.  Zjistili jsme, že některé typy testů nejsou pro malé děti vůbec vhodné, a že nejvhodnější, nejméně invazivní a zároveň nejspolehlivější, jsou cucací PCR testy. Těmi jsme nechali v březnu dvakrát otestovat děti v předurčených školách. Výsledky byly natolik zajímavé, že jsme iniciovali studii společnosti GeneSpector, což je společnost založená Univerzitou Karlovou, která zkoumala na datech získaných jak z našeho testování, tak z testování v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a zejména z téměř půl milionu vzorků shromážděných laboratořemi Spadia, jaká je prevalence nákazy u předškolních a školních dětí, jakou mají virovou nálož.

A výsledek?

Ten byl nesmírně zajímavý. A my jsme se začali ptát. Vzbudili jsme veřejnou i odbornou diskuzi a to je správné. Měli bychom si uvědomit, že na jednotlivé jevy se musíme dívat z různých úhlů pohledu, nejen z makrodat, že nejsme nepřátelé jenom proto, že máme jiný názor, ale že si máme sednout k jednomu stolu, naslouchat si a hledat nejlepší vhodné řešení, zejména, když jde o naše děti, které je jednoduché zavřít do domácího vězení, ale důsledky tohoto rozhodnutí mohou být opravdu závažné. Doporučení je tedy nasnadě – otevřít školy co nejdříve, samozřejmě za odpovídajících hygienických podmínek, které mají specifikovat odborníci. Musíme ochránit učitele a dát důvěru rodičům a školám.Nepřehlédněte