Hejtmanství kličkuje před pokutou z éry Čunka, prodlouží záměr na stavbu nové nemocnice

23.9.2021
Jan Štoll

Kraj se prodloužením chce vyhnout hrozící pokutě za nesprávné využití pozemků, které v Malenovicích pro plánovanou nemocnici koupilo minulé vedení kraje v čele s tehdejším hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Krajští radní již zrušili veřejnou zakázku na projektanta nemocnice, dosud však nezrušili investiční záměr na novou nemocnici. Jednali o tom, co bude s pozemky.

Prodávající v Malenovicích totiž měli podmínku, že budou využity na stavbu nemocnice. Skupina Unimex Group stanovila pokutu za porušení podmínky na deset milionů korun. Podmínky, za kterých bývalé vedení kraje uzavřelo smlouvu, byly podle Holiše pro kraj nevýhodné. Jednáním se zástupci Unimex Group se podle něj nepodařilo podmínky změnit, proto je nyní řešením záměr nerušit, ale posunout ho v čase.

Zastupitelé stavbu nemocnice v minulém volebním období schválili, kraj pro ni vykoupil pozemky a připravil smlouvu s vítězem veřejné zakázky na projektanta, kterou však Čunek nepodepsal. Kraj odkupoval pozemky od majitelů za jednotnou cenu 1650 korun za metr čtvereční. S vlastníky se kraj dohodl na prodeji téměř padesáti parcel a zaplatil za ně 230 milionů korun.

Jak se k tomuto řešení postaví v budoucnu Unimex Group, není nyní zřejmé. I přes posun záměru ale podle hejtmana Radima Holiše (ANO) není reálné, aby měl kraj na výstavbu nemocnice v příštích deseti letech peníze. Z avizovaných nákladů osm miliard se částka zvedla na 15 miliard, řekl zastupitelům Holiš. Uvedl, že prodloužení záměru umožní čerpat peníze vyčleněné na stavbu nové nemocnice na jiné stavby v krajských nemocnicích, zejména ve Zlíně.

Kraj podle něj bude moci využít peníze původně připravené na stavbu nemocnice na jiné projekty, vyčleněno bylo 2,7 miliardy korun. Ve zlínské nemocnici se připravuje stavba nového centrálního objektu, součástí objektu má být nová interna a urgentní příjem. Kraj by na projekt měl dát asi 2,3 miliardy korun. Bylo již zahájeno zadávací řízení k veřejné zakázce na projektanta nového centrálního objektu.

Zástupci opozice uvedli, že vedení kraje nechce postavit nemocnici v Malenovicích, ale neřeší, co bude s dosavadním areálem zlínské nemocnice, chystá tam jen centrální objekt. „Nevím, co rada v areálu chce dělat. Vím jen o interně, co tam bude dalšího, to nevím,“ uvedl Petr Gazdík (STAN). Podle hejtmana se do roku 2024 počítá se s postupnou obnovou nemocnice. Podle Čunka však musí být řečeno, kolik co bude stát, také o kolik peněz kraj přijde, když bude muset být kvůli stavebním pracím omezena péče. Chybí mu ucelený materiál.

ČTK/STONepřehlédněte