Helena Vondráčková: Doma člověk nebývá prorokem

Poláci ji milují. I proto je Helena Vondráčková porotkyní v pořadu, který tamní televize vysílá – Star Voice. Nabídka posuzovat například zpěváky v talentových soutěžích z české produkce ale prý nikdy nepřišla. Nemrzí jí to. „Doma člověk nebývá prorokem,“ řekla v rozhovoru pro Náš REGION. Na podzim chystá zpěvačka koncertní tour Vzhůru k výškám, objeví se v nové komedii i na vzpomínkovém koncertu Karla Gotta.

Zimu jsme téměř nezaznamenali a je tu jaro. Chyběl vám sníh?

Při stavbě našeho nového mostu do Řitky mi nechyběl. Protože práce pokračují kvapem. A most bude brzy hotov. Takže nebudeme muset jezdit oklikou přes Mníšek. Ale vadí mi to, co se týká vláhy. Protože v létě je příliš velké sucho a podzemní vody je nedostatek. A co se týká kouzla, tak já mám ráda zimu, miluju sníh. Zimu si vybavuji z dětských let idylicky. Je pak škoda, když jsou Vánoce na blátě.

Zmínila jste problém sucha a nedostatku podzemní vody. Kdo ve vás probudil vztah k přírodě?

Moje babička. Jsem vyloženě člověk, který miluje přírodu. Ráda jí sleduji, obdivuji, zvelebuji. To je moje parketa, moje oáza klidu a odreagování. Tento přístup mám od malička díky mé babičce, která mě pouštěla na svoji minizahrádku, a mohla jsem s ní plít.

Plení je nikdy nekončící. Vás to baví?

Jo, jo. Ruce do hlíny a to mě baví.

A jakou rostlinu máte nejraději?

To se nedá říct, protože já miluji dřeviny, květiny, letničky, mám zahradu plnou azalek, rododendronů, keřů. Mám i minizahrádku s užitkovými rostlinami, ale většinou jsou to bylinky. Dřív jsem pěstovala i mrkev a ředkvičky, ale nabídka je tak široká, že tohle už nechávám na druhých.

foto Helena Vondrackova – archiv Heleny Vondráčkové
Helena Vondráčková.
(Jan Tůma)

Dětství jste prožila na venkově ve východočeských Slatiňanech, přestože jste rodilá Pražačka. Do hlavního města jste se v dospělosti vrátila a nyní žijete zase na venkově, v Řitce za Prahou. Jakých změn metropole doznala?

Trošku mě mrzí, že už příliš dlouho trvá dostavba pražského okruhu. Z evropského i světového pohledu je to v dnešní době základní věc, která by měla fungovat. Velmi mě ale potěšila rekonstrukce Národního muzea, které se stalo šperkem celého Václavského náměstí. S obdivem, údivem a láskou se na něj dívám. A zrekonstruovala se spousta historických budov. Dokladem je i budova Státní opera.

Být primátorkou hlavního města, co byste dotáhla a změnila?

Určitě by to byla dostavba pražského okruhu, protože doprava vázne a Praha není stavěna na takový nápor. Provoz je čím dál hustší. Vidím to u nás na výjezdu ze Strakonické. Když jsme se dřív přistěhovali do Řitky, tak jsme téměř neregistrovali hluk. A teď to v pátek a neděli odpoledne doslova hučí. To se sice netýká Prahy, ale nás na venkově. Ale začíná nám to dost vadit.

V centrální části Prahy se diskutují různá omezení, třeba hluku, vjezdu aut. Vy jako zpěvačka živící se muzikou a zábavou byste byla pro omezování hluku, nočního života, barů a diskoték?

Určitě ano. Všude na světě ve velkých městech to je tak, že noční klid by se měl chránit a udržovat. Taky bych byla pro, aby se noblesním momentem stalo Václavské náměstí stejně jako třeba Pařížská ulice. Protože některé obchody a bary na Václavské náměstí nepatří. To místo se stává i nebezpečnou zónou, místo aby bylo luxusním bodem Prahy.

Koncem loňska zkoušel pražský magistrát regulovat vjezd aut do centra zákazem těm, kdo nebyly dopravní obsluhou nebo rezidentem. Takové omezování má vaši sympatii?

Z hlediska omezování hluku by to asi bylo v pořádku. Když to ale vezmu z hlediska svých aktivit a zejména já jako venkovan nemám v podstatě právo v centru zaparkovat v modrých zónách, pro nás neexistuje nic. Když pojedu nakoupit, tak se nebráním tomu jet autobusem, metrem, tramvají, naopak to bude zábavné. Když ale jedu pracovně, na vystoupení, tak nutně potřebuji do centra zajet. Takže lidi, kteří jsou na tom závislí, by měli být rozlišováni, aby se do centra autem dostali a mohli tam zaparkovat. A nebyli za to pranýřovaní.

Helena_Vondrackova_rozhovor
Helena Vondráčková při rozhovoru s redaktorem časopisu Náš REGION.
(Luboš Procházka)

Zmínili jsme vaši profesi zpěvačky. Než se o vaší dráze budeme bavit víc, zeptám se. Byla teď někdy doba, kdy vám nebylo do zpěvu?

Nebylo mi do zpěvu, když jsem zjistila, že náš pejsek, fenka německého ovčáka, dostal výhřez na páteři. A na procházky, na které jsem chodila s ní, jsem mohla zapomenout. Teď se jí intenzivně věnujeme. Objevili jsme fyzioterapeutickou péči pro pejsky a máme radost z toho, že den ode dne se její stav lepší. Hrůza, že o ni přijdeme, se zažehnala. To byl v posledních týdnech největší atak na naši rodinu.

Tak hlavně, že je to nejhorší zažehnáno. Nedá mi to, abych se zpěvačky s tak dlouhou kariérou a stovkami songů nezeptal. Zpíváte všechny své písně s radostí? Anebo k některé máte už vyloženě averzi? Třeba na Sladké mámení.

Víte, že nemám? Jsou písně, které vás neomrzí. Ale jsou písně, které zpíváte mnohokrát, u nich si třeba řeknu, od té si odpočinu. Třeba Malovaný džbánek. I když to jde dost těžko. Protože když do Polska nepojedu s Malovaným džbánkem, tak by mě mohli taky ukamenovat. Stejně tak když při svém koncertě nezazpívám Sladké mámení. Pak jsou písně, které zpívám ráda, jako třeba Dvě malá křídla, Kam zmizel ten starej song, A ty se ptáš co já, Můžeš zůstat, můžeš jít. Naštěstí jsem nazpívala asi přes 1700 písní, tak mám z čeho vybírat.

A je opomíjená píseň, kterou tak často nezpíváte?

Opomíjených je hodně. Přemýšlím. Ale třeba to Sladké mámení je píseň, kterou jsem já neměla zařazenou ve svém repertoáru. Když jsem jezdila po Kanadě, Austráli, Brazilii, Japonsku, tak tahle píseň tam nebyla. Až když se blížilo milénium, tak mi můj vizážista říkal, proč vy nezpíváte Sladké mámení, když to furt na všech diskotékách hrají. A já nevěděla. A pak jsem si to poslechla a řekla si, že to zkusím, co to udělá. Tak jsem to nazpívala znova.

Teď jste mě přivedl na to, že jsem moc nezpívala píseň Kvítek mandragory. A teď ji zpívám na koncertech v rámci ohromného úspěchu.

Všiml jsem si, že jste momentálně mediální hvězdou polské televize…

Ano, ta moje prezentace je obrovská. Je to hudební seriálový pořad, obrovská show, která má neuvěřitelnou sledovanost a běží už mnoho let. Pro tu jsem natočila pět dílů, pět písní a na základě toho jsem dostala pozvání do velké show Star Voice. To je něco podobného, jako je třeba Star Dance. Lidi, jejichž profesí není zpěv, zpívají. Je zábavné sledovat herce, sportovce i lidi různých jiných profesí, jak se se zpěvem vypořádají. Star voice běží až do května.

star_voice_vondrackova
Helena Vondráčková v porotě polské talentové soutěže.
(TVP.pl)

Poláci vás asi milují. Ale proč vás nevidí diváci v podobných pořadech z české produkce? Nepřišla vám někdy nabídka být porotkyní některé z talentových soutěží vysílaných v Česku?

Ne, to jsem nedostala. Doma člověk nebývá prorokem. Mně to ale nevadí. Popravdě, než sedět v porotě, jsem radši akční a činná v tom, co mě baví. Není to pro mě žádné trauma.

Už jsem ale slyšel otázky diváků, proč není porotcem někdo zkušenější, kdo v kariéře dosáhl dál než na finále v některé z pěveckých talentových soutěží apod.

Určitě to záleží na tom, kdo to organizuje a pořádá a jaký úhel pohledu na to ten člověk má.

V září má premiéru filmová komedie Ženská pomsta, kde si zahrajete zdravotní sestřičku…

Opravím vás. Není to žádná velká herecká role. Je to jako když se Alfréd Hitchcock objeví v každém svém filmu někde v pozadí. Jsou to tři věty, nicméně jsou velmi důležité. Ale je to taková úsměvná minirole. Pro mě důležitější je, že tam zpívám ústřední melodii.

Může to být hitem stejně, jako píseň z filmu S tebou mě baví svět?

Může to být hit. Uvidíme, jak vy chlapi se s tím vyrovnáte. Ženská pomsta se to jmenuje. Pro chlapy trošku k zamyšlení. Ráda bych si tuhle píseň dala na své připravované album, které tvoříme s producentem Kájou Maříkem. Premiéra filmu i křest mého alba je v plánu 9. 9. v kině Lucerna.

A vy osobně. Pomstila jste se někdy někomu nebo jste zažila jak chutná ženská pomsta?

Jojo, zažila. Několik let jsem nesměla na TV Barrandov. Ženská pomsta. Jinak já sama pomstychtivá nejsem. Já mám ráda čistý stůl, který si vyřídím z očí do očí.

Kromě účinkování v zahraničí a v připravovaném filmu budete také hlavní hvězdou vzpomínkových koncertů na Karla Gotta. Vzpomeňme na něj. Jaké přednosti si vybavíte, když se řekne Mistrovo jméno?

Úžasný zpěvák neuvěřitelných kvalit a velmi hodný člověk, galantní k ženám, pozorný, můj velký kamarád. Někdy až úzkostlivě si nechtěl nikoho rozházet. Člověk s obrovským humorem, který neztrácel ani v poslední chvíli, kdy jsme se setkali. Byl vstřícný, velmi rád obdarovával. Prožili jsme spolu krásné chvíle jak v soukromí, tak na scéně. Jsem šťastná, že jsem měla tu čest stát po jeho boku při první Carnegie Hall, kde mě pozval jako svého hosta v roce 2000. A byl to ohromný pocit. O to víc jsem se těšila, že jsme se pak stali o pět let později znovu v této mekce umění rovnocennými partnery v našem společném koncertu.

Zmínili jsme, že se fanoušci letos v září dočkají vašeho nového alba. Kdo se na něm podílí a čí hlas vedle toho vašeho posluchači uslyší?

Na albu se podílejí autoři, kterých si vážím, jako je Vašo Patejdl, Ondra Soukup, Ondra Brzobohatý, Gábina Osvaldová, Lucka Šoralová, Vašek Noid Bárta, Olga Lounová. Tito dva budou i součástí turné k připravovanému albu. Chceme, aby to bylo méně technické a více zaměřené na živé nástroje. Písničky budou popové, jak rytmické, tak šansonové.

 

Helena Vondráčková

  • Narodila se 24. června 1947 v Praze, ale dětství prožila ve východočeských Slatiňanech s bratrem Jiřím a sestrou Zdenou.

  • Bydlí v obci Řitka v okrese Praha-západ.

  • V roce 1965 zvítězila ve Zlatém slavíku v kategorii zpěvaček.

welcome back
Včera, 23:04
Od 15. května by se mohlo zjednodušit cestování mezi Českou republikou a šesti zeměmi pro...
Včera, 16:01
Poradní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vedená lékařem Petrem Smejkalem doporučuje vládě nepřidávat do...
Včera, 15:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:57
Restaurační zahrádky se budou moci otevřít od 17. května. U stolu budou smět sedět nejvýše...
Včera, 13:25
Byla to válka, která všechny ty předcházející odsoudila do rolí hospodských rvaček. Skončily bitvy vojáků...
Včera, 11:59
Vážné riziko pro nejmenší představuje podle České obchodní inspekce (ČOI) dětská židle s označením 4...
Včera, 11:15
Chcete pěstovat zeleninu, bylinky a květiny, ale nemáte zahrádku? Už na středně velkém balkonu to...
Včera, 10:11
Lidé ve věku od 45 let se budou moci registrovat na očkování proti covidu-19 od...
Včera, 10:00
Robert Čihák na podzim roku 1986 napadnul dvě mladé dívky z Prahy. Pro jednu z...
Včera, 08:43
Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní...
Včera, 08:38
Na Pražském hradě se dnes uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se...
Reklama