Herec Bolek Polívka převzal na festivalu v Ostrově Zlatou buřinku

26.9.2022
Roman Kořinek

Lampionovým průvodem a pouličními show začal 54. ročník šestidenního Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana. Potrvá do 30. září a představí dětské filmy, přednášky mediální výchovy i počítačové hry. Následovala promenáda herců a filmařů po červeném koberci. Mezi nimi byl také Bolek Polívka, který na festivalu převzal Zlatou buřinku za dlouholetý přínos dětské tvorbě. Řekl to umělecký manažer festivalu a ředitel domu kultury Lukáš Lerch.

Polívka se vedle filmů pro dospělé objevil třeba v pohádkách Tři bratři, Řachanda nebo Anděl Páně 2. Zlatou buřinku v minulosti pořadatelé udělili například režisérovi Václavu Vorlíčkovi nebo nynějšímu prezidentovi ostrovského festivalu Zdeňku Troškovi.

„Polívka převzal cenu celou ze zlata, jen 35.000 korun stála výroba,“ řekl Lerch. Zlatou buřinku obnovují organizátoři po dlouhé době, předávala se deset let do roku 2010, poté byla pauza.

„S tím, že se snažíme festival restartovat a dát mu novou energii,“ uvedl. V hlavní soutěži se objeví osm celovečerních filmů, ale na rozdíl od minulých let získala přehlídka premiéry i předpremiéry, které ještě neběžely v kinech – například Srdce na dlani, Princ Mamánek, Léto patří rebelům a Ako som sa naučila lietať. Dále bude na festivalu soutěžní sekce studentských filmů a seriálové tvorby. Loni u porotců uspěly filmy Zakleté pírko, Smečka nebo seriál Ochránce.

„Denně bude v průměru šest projekcí. Soutěžní promítání ve velkém kinosále se 400 místy jsou vždy plná,“ řekl Lerch. Na jihozápadě Čech jde o největší festival dětský filmový a televizní festival. „Vznikl odspoda. Je spojený s městem a s nějakou tradicí, která vycházela z klubu Martin, což bylo sdružení nadšenců pro film,“ řekl. Návštěvnost přehlídky včetně doprovodného programu se pohybuje kolem 11.000 diváků.

„Festival je jednoznačně největší kulturní akcí ve městě, velký svátek dětí a filmařů. Základem diváků jsou školní děti, zejména z Ostrova. Součástí festivalu jsou soutěžní projekce pro děti základních škol od 8 do 12 let a pak pro gymnázia od 12 do 18 let,“ řekl místostarosta Marek Poledníček.

Podle něj je ambicí přehlídky nejen, aby děti chodily do kina, ale také, aby se inspirovaly a chtěly se dívat na audiovizuální dílo na velkém plátně, což je jiný zážitek než na televizi nebo tabletu. Město chce modernizovat kinokavárnu, kde bude nabízet komornější klubové filmy.

Novinkou letošního ročníku je filmová laboratoř. Jde o workshop, kdy budou děti pod vedením odborníka tvořit film. Na festivalu si také mohou pod dohledem profesionálů vyzkoušet role moderátorů, kameramanů, střihačů a své mediální výstupy prezentovat ostatním divákům.

Zdroj: čtk

 Nepřehlédněte