Historická sbírka ostrovského porcelánu získala vyšší ochranu

11.1.2022
Roman Kořinek

Historická sbírka porcelánu z bývalé porcelánky Pfeiffer a Löwenstein v Ostrově na Karlovarsku má vyšší ochranu. Unikátní soubor více než 700 předmětů byl zapsán do centrální evidence sbírek ministerstva kultury, nově tak spadá pod zákon o ochraně muzejních sbírek. Díky darům a nákupům počet položek stále narůstá, řekl ostrovský místostarosta Marek Poledníček.

Ostrovský porcelán začal v 90. letech díky vlastním prostředkům shromažďovat Spolek přátel města Ostrova. Celou kolekci pak věnoval městu. Část sbírky je vystavena ve Dvoraně ostrovského zámku, další část je zatím v depozitáři. Dnešní soubor obsahuje více než 700 sbírkových předmětů evidovaných ve 220 položkách. Typickým znakem ostrovského porcelánu je značka PULS v oválu s korunkou.

Ačkoli předmětů ve sbírce každoročně přibývá, stále je jich spoustu v domácnostech. „Dnes už vnímám, že si i ostrovští občané začali uvědomovat, jaký poklad ostrovský porcelán je, že si ho více váží, a každý chce mít svůj hrníček doma,“ řekl místostarosta.

K nejvzácnějším kouskům sbírky patří servis Calais z tenkostěnného porcelánu čínského typu, který získal ocenění v roce 1925 v Paříži. Stejným typem servisu byl vybaven i salonní vůz bývalého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Servis byl dodaný do Prahy v roce 1930. Každý kus servisu je doplněn malým znakem ČSR. Torza soupravy ostrovského porcelánu ze salonního vozu prezidenta Masaryka, včetně samotného vozu, jsou v majetku Českých drah.

Porcelánku v Ostrově založili roku 1873 Josef Pfeiffer a Ludwig Löwenstein nedaleko nádraží. V blízkosti tu byly dostatečné zdroje kaolinu, vody i pracovní síly. Ostrovský porcelán si získal příznivce po celé Evropě, firma měla zastoupení v Karlových Varech, ve Vídni či v Londýně. Pro nedostatek kvalifikovaných sil a vzhledem k orientaci města na uranový průmysl byla porcelánka v roce 1948 zrušena.

Do budoucna plánuje radnice vybudování nové multimediální expozice ostrovského porcelánu v historických souvislostech. Výstava se plánuje nedaleko zámku v přízemí objektu Myslivna, který se nyní opravuje. Představeny by zde měly být i dosud nevystavované předměty.

Zdroj: čtkNepřehlédněte