Hladiny šumavských řek stouply, problémy to zatím nepůsobí

5.1.2022
Andrea Jančová

Vydatný déšť a tání sněhu na horách zvedly hladiny řek na Šumavě. Otava v Sušici a Rejštejně během úterního odpoledne dosáhla třetího povodňového stupně, večer se ale situace začala uklidňovat. Meteorologové v úterý ráno varovali, že v povodí Vydry, Křemelné a horní Otavy hrozí až dvacetiletá povodeň.

Voda zatím žádné větší problémy ani škody nezpůsobila. Výstraha před vzestupem hladin toků odvodňujících Šumavu, Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory a Jeseníky platí do dnešních 18 hodin. Meteorologové ale předpokládají, že se situace bude uklidňovat. Po ochlazení přejdou podle nich srážky do podoby sněhu a hladiny toků začnou zvolna klesat.  Na středních a dolních úsecích řek ještě může hladina vystoupat na první, tedy nejnižší povodňový stupeň.

Před rizikem až 20leté povodně v povodí Vydry, Křemelné a horní Otavy varoval včera Český hydrometeorologický ústav. Odpoledne hladina Otavy v Rejštejně dosáhla 180 centimetrů, a tedy třetího povodňového stupně. Před 17:00 třetí stupeň povodňové aktivity překonala i Otava v Sušici. Na druhém povodňovém stupni byla odpoledne Vydra na Modravě a Křemelná na stanici Stodůlky.

Večer začaly hladiny šumavských řek klesat. Otava v Rejštejně a v Sušici klesla před 21:00 na druhý povodňový stupeň. Vydra na Modravě klesla z druhého na první stupeň, stejně tak Křemelná ve Stodůlkách.

V Rejštejně ani v Sušici Otava podle tamních starostů nezpůsobila žádné problémy, místy se voda beze škod rozlila do luk. „Nic zásadního se ale neděje. Jsou to stavy, které zažíváme s Otavou několikrát do roka. Povodňový štáb je připraven, ale zatím monitorujeme situaci, nic jiného není třeba dělat,“ řekl odpoledne starosta Sušice Petr Mottl. Podle dat včera napršelo na Šumavě přes 50 milimetrů srážek. Nejvíc jich spadlo v Prášilech, a to 61,4 milimetru.

Zdroj :ČTK


Témata:

Nepřehlédněte