Hlasovali pro zákon, který pak porušili. Odměny hejtmana Schillera a zastupitele Richtera vyšetřuje policie

17.9.2021
Jan Štoll

Chybu v odměňování obou politiků odhalila mimořádná kontrola finančního výboru. Na jejíž závěry upozornil HlídacíPes.org. Poslanec hnutí ANO Jan Richter loni pobíral plný plat člena zastupitelstva Ústeckého kraje, ačkoliv měl jako poslanec dostávat jen 40 procent. Neoprávněně si tak přišel na zhruba 700 tisíc korun. Od roku 2020 totiž platí nový zákon, který poslancům snižuje možnost příjmů z krajských a obecních rozpočtu na 40 procent tabulkové odměny. Ústecký kraj pak přiznal, že se problém týkal i hejtmana Schillera.

Smlouvy trafikantů ANO ústecké hejtmanství prověřovat nebude. Jsou podložené, tvrdí Schiller

„Došlo k politováníhodnému nedopatření ze strany Krajského úřadu Ústeckého kraje v souvislosti s tím, že nebyla zohledněna současně vykonávaná funkce poslance Parlamentu České republiky spolu s funkcí uvolněného krajského zastupitele u Jana Richtera a Jana Schillera,“ uvedl mluvčí kraje Martin Volf.

„Oba vzniklý přeplatek na základě výzvy krajského úřadu neprodleně uhradili,“ dodal Volf. Vrácení neoprávněně vyplacených peněz možná nemusí stačit. „Na základě informací zveřejněných v médiích se Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje zjištěním finančního výboru Zastupitelstva Ústeckého kraje zabývá,“ potvrdila mluvčí Šárka Poláčková.

Další papaláš. Neoprávněný plat a odměny 750 tisíc pro poradce hejtmana

Podle informací serveru si už policie vyžádala dokumenty z krajského úřadu a vysvětlení byl podat člen kontrolní komise Filip Ušák (STAN). A policisté se zajímají i o hlasování ve sněmovně. Richter i Schiller totiž jako poslanci zvedl ruku pro zákon, který snížení odměn krajských zastupitelů zavedl. Tím, že oba peníze vrátili, bude police těžce vyčíslovat vzniklou škodu. U prokázání úmyslu jim ale sjetiny hlasování z Poslanecké sněmovny budou naopak hrát do karet. Schiller a Richter se totiž můžou jen těžko vymlouvat, že o změně zákona nevěděli.

Ústecký kraj má s financováním politických funkcionářů hnutí ANO potíže dlouhodobě. Mimořádnou kontrolu totiž odstartovala aféra tehdejší místopředsedkyně krajského ANO Vladislavy Marschallové. Ta měla v Krajské zdravotní ovládané krajem smlouvy, na jejichž základě brala 130 tisíc měsíčně. Práce ale údajně probíhala jen fiktivně. Další smlouvu pak měla podle Ušáka u hejtmana na kraji za cca 50 tisíc korun měsíčně.

Zdorj: HlídacíPes.org, vzNepřehlédněte