• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Smlouvy trafikantů ANO ústecké hejtmanství prověřovat nebude. Jsou podložené, tvrdí Schiller

  17.3.2021
  Jan Štoll

  Smlouvy funkcionářů za ANO na ústeckém hejtmanství není podle hejtmana Jana Schillera (ANO) nutné prověřovat. Bude se to týkat jenom smluv v Krajské zdravotní. Právě tam, měla hejtmanova poradkyně a krajská místopředsedkyně ANO Vladislava Marschallová dohodu, která ji zajišťovala statisícové příjmy. Smlouvu má ale i na hejtmaství stejně jako další politici za ANO.

  „Smlouvy se budou prověřovat na Krajské zdravotní, všechny, smlouva paní Marschallové prověřovat nepotřebuje, protože pan Zetek podal trestní oznámení, tak to bude prověřovat policie,“ uvedl hejtman Schiller.

  Odhalení smlouvy s údajně fiktivním plněním hejtmanovy poradkyně Marschallové stálo mimo jiné místo šéfa představenstva ústecké Krajské zdravotní Jindřicha Zetka, kterého po odvolání bleskově nahradil exministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch.

  Ústecký kraj jako pokladnička trafikantů hnutí ANO. Nově je otevřena i pro exministra Vojtěcha

  Smlouva v Krajské zdravotní však nebyla jediná, politička za ANO Marschallová má další na krajském úřadě. A nejen ona. „Paní Marschallová má poradenskou smlouvu u hejtmana na kraji za cca 50 tisíc korun měsíčně, k tomu donedávna měla další dvě poradenské smlouvy v Krajské zdravotní s měsíčním plněním 130 tisíc. Jan Richter vedle toho, že je poslancem a hlavním manažerem hnutí ANO, tak je rovněž také placeným poradcem hejtmana,“ uvedl pro ČTK předseda zastupitelů STAN Filip Ušák. Smlouvy funkcionářů za ANO se ale na krajském úřadě prověřovat nebudou.

  „Smlouvy uzavřené na Krajském úřadě asi není třeba prověřovat, protože ty jsou tady uloženy, jsou podloženy výkazy prací, takže ty prověřovat nebudeme,“ dodal hejtman s tím, že ale nebude problém smlouvy zveřejnit. „Jediný, kdo odmítl zveřejnit svou smlouvu je paní Marschallová na radu právníka,“ doplnil hejtman.

  Mluvčí úřadu Martin Volf potvrdil, že žádnou další smlouvu s krajským úřadem Marschalová uzavřenou nemá. „Vladislava Marschallová má s krajským úřadem uzavřenou dohodu o pracovní činnosti jako poradce hejtmana Ústeckého kraje v oblasti vnějších a zahraničních vztahů, mediální komunikace a zdravotnictví,“ uvedl Volf.

  Marschallová má ale na hejtmanství skončit, to však nevylučuje, že bude nebo stále působí v jiné organizaci ústeckého hejtmanství podobně, jako tomu bylo v případě statisícové smlouvy v Krajské zdravotní.

  „K otázce dalších činností se v tuto chvíli nemohu vyjádřit, protože si tuto informaci musím vyžádat od příslušného odboru našeho úřadu,“ uvedl Volf. Na tuto informaci redakce stále čeká.

  Nejdražší krajský úředník má nové působiště. Stal se ředitelem úřadu Ústeckého kraje

  Podle Ušáka leží na hejtmanství politicko-poradenské smlouvy, za něž bylo za měsíc a půl do konce loňského roku vyplaceno 237 tisíc korun.

  Poradce náměstka Jiřího Řeháka Leo Steiner svou smlouvu i výkazy práce zveřejnil sám.

  „Jako poradce pracuji na základě dohody o pracovní činnosti s maximální odměnou ve výši 40 tisíc korun. Mohu vykázat maximálně za měsíc 80 hodin, skutečně odvedená práce pro kraj v prvních třech měsících byla zásadně jiná. Práce bylo a dílem je násobně více,“ uvedl Steiner.

  Zbývá tak smlouva manažera ANO Jana Richtera. Opoziční zastupitelé Starostů a nezávislých v Ústeckém kraji požadují okamžité zveřejnění všech smluv se zhodnocením dosavadní práce politických poradců klubu ANO. Což ale podle hejtmana není nutné.

  Kauza s pracovními dohodami připomíná Střední Čechy v době působní hejtmanky Jermanové (ANO), které se tam děly za dob ředitele krajského úřadu Jiřího Holuba – momentálně vykonávajícího stejnou funkci na ústeckém hejtmanství. Kraj také externistům vyplácel desetitisícové částky za sporné dohody, i v tomto případě ležely na hejtmanství výkazy práce. Případ stále rozplétá Národní centrála proti organizovanému zločinu. V současné době už je jedna osoba kvůli smlouvám obviněna.  Nepřehlédněte