• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ústecký kraj jako pokladnička trafikantů hnutí ANO. Nově je otevřena i pro exministra Vojtěcha

  11.3.2021
  Jan Štoll

  O stotisícovém platu můžou lidé v Ústeckém kraji obvykle leda tak snít. To ale neplatí, když kopete za hnutí ANO nebo jste jeho funkcionář. Právě kvůli statisícovému příjmu pro krajskou místopředsedkyni hnutí ANO Vladislavu Marschallovou, musel skončit šéf představenstva ústecké Krajské zdravotní Jindřich Zetek. Marschallová je i poradkyní hejtmana Schillera (ANO). Zetka bleskově nahradil exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

  Odvolání Zetka a dosazení Vojtěcha dělí jediný den, o transparentním výběrovém řízení na šéfa největšího zdravotnického holdingu v Česku, tak nemůže být řeč. Vojtěchovo ministrování přitom provázely extrémně předražené nákupy ochranných pomůcek pro zdravotníky za miliardy korun. Selhával i v organizaci opatření proti epidemii covid – 19.

  Adam Vojtěch má ale závazky i jinde, jak bude kombinovat práci pro Krajskou zdravotní s prací v poslanecké sněmovně, nebyl schopen vysvětlit.  V každém případě k poslaneckému platu 84 tisíc a náhradám si teď Vojtěch přilepší dalších 95 tisíc korun měsíčně z rozpočtu Krajské zdravotní.

  Ve hře je pořád i jeho post velvyslance ve Finsku.

  „Mé jmenování velvyslancem je stále v rovině mediálních spekulací a já se nyní soustředím na aktuální situaci. O post předsedy představenstva Krajské zdravotní, a.s., ve kterém již nějakou dobu působím, coby jeho člen, jsem nijak sám neusiloval, byl jsem kolegy zvolen. Proto se chci nyní soustředit na tuto práci a nepředbíhat v čase ani nikterak spekulovat,“ uvedl Adam Vojtěch.

  Ve skutečnosti mu velvyslanecký post už schválila vláda, jeho nástup tak brzdí jen souhlas prezidenta Miloše Zemana, a není proto úplně jistý.

  Nejdražší krajský úředník má nové působiště. Stal se ředitelem úřadu Ústeckého kraje

  Bleskové výměně v Krajské zdravotní předcházelo odhalení podezřelé smlouvy poradkyně hejtmana Vladislavy Marschallové, i tady se jednalo o statisíce měsíčně.

  „Představenstvo včera na můj návrh odvolalo generálního ředitele Chodackého, protože jsme zjistili, že pan ředitel Chodacki uzavřel fiktivní smlouvy, na jejichž základě se vyplácely statisícové částky jedné funkcionářce ANO, pravé ruce hejtmana paní Marschallové. Krajskou zdravotní stála tato paní s kvalifikací uklízečky více než 500 tisíc korun,“ řekl odvolaný Zetek serveru Hlídací Pes.

  Hejtman Schiller o smlouvě věděl. „Paní Marschallová měla řádnou pracovní smlouvu na práci, kterou odváděla v rámci testování a zřizování očkovacích center včetně jejich koordinace.“

  „Spolupráce KZ s Vladislavou Marschallovou, tak se nyní vše řeší a budou případně podniknuté další nezbytné kroky,“ dodal nový předseda představenstva Vojtěch.

  Jediným akcionářem Krajské zdravotní je Ústecký kraj, hejtmanství by tak mělo zajímat, co se děje v jeho holdingu hospodařícím s obratem 8 miliard korun.

  Podle hejtmanova mluvčího Martina Volfa, se ale dění v Krajské zdravotní hejtmanství netýká, rovněž tak statisíce vyplacené Marschallové, poradkyni hejtmana Shillera z Ano.

  „Tyto dotazy nemají být adresované Ústeckému kraji, ale Krajské zdravotní, a. s. – obraťte se na jejich tiskovou mluvčí. Předsedu představenstva volí členové představenstva, nikoliv Rada Ústeckého kraje,“ uvedl jen mluvčí Volf.

  Snažili jsme se na hejtmanství zjistit, jaké další příjmy má Marschallová z úřadu a jím zřizovaných organizací. Odpověď jsme dosud neobdrželi.

  Přístup krajského úřadu se tak začíná nachlup podobat papalášským praktikám Středočeského kraje v době působní hejtmanky Jermanové (ANO). A Ústecký kraj má na podobné manýry k dispozici osvědčeného kádra – ředitele Jiřího Holuba, úředníka, který bral na Středočeském hejtmanství více než ministři naší vlády. Právě on vybraným nejbližším spolupracovníkům tamní hejtmanky zajišťoval statisícové platy díky obřím odměnám. Holubovy “mimořádné služby” tak zjevně najdou uplatnění i u hejtmana Jana Schillera.  Nepřehlédněte