• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nejdražší krajský úředník má nové působiště. Stal se ředitelem úřadu Ústeckého kraje

  10.3.2021
  Jan Štoll

  Ústecký krajský úřad má nového ředitele. Je jím Jiří Holub, úředník, který bral na Středočeském hejtmanství více než ministři naší vlády. Rekordem bylo září roku 2019, kdy měl Holub k tabulkovému platu, příplatkům a osobnímu ohodnocení dostal ještě jednorázovou odměnu 85 tisíc. Na výplatní pásce měl totiž ředitel Holub přesně 207 958 korun, jak zveřejnil server Seznamzpravy.cz. Běžně se ale jeho výplata pohybovala okolo 200 tisíc korun – 203 tisíc, 195 tisíc, 193 tisíc. Jen pro dokreslení – plat ministra vlády je přibližně 170 tisíc. Za co přesně měl ve středních Čechách Holub takovouto odměnu, ví asi jen on a bývalá hejtmanka Jermanová.

  Nový ředitel Ústeckého hejtmanství je navíc podle bývalé hejtmanky Jermanové z ANO přímo zodpovědný za obří odměny ostatní blízkých spolupracovníků Jermanové. Přestože je zřejmé, že statisícové platy dostávali jen blízcí hejtmanky, veškerou zodpovědnost hodila tehdy právě na Holuba.

  „Udělování mimořádných odměn není v kompetenci hejtmana kraje. Toto je kompetence ředitele krajského úřadu, případně vedoucích jednotlivých odborů.“ Hájila se a tehdejší ředitel středočeského hejtmanství Holub to tiše akceptoval.

  Kolem nejbohatšího krajského úředníka v zemi Jiřího Holuba navíc krouží Národní centrála proti organizovanému zločinu. Už včera právě tento specializovaný útvar obvinil 8 lidí kvůli zakázkám na středočeských silnicích. „Trestní stíhání mimo jiné souvisí se zadáváním veřejných zakázek ze strany Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje. Mezi obviněnými figuruje i tehdejší čelný představitel této příspěvkové organizace,“ potvrdil Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu.

  Za jeho ředitelování středočeského kraje vznikly ale i další kauzy, které vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Zabývá se například kauzou podezřelých pracovních dohod s externími pracovníky za miliony, uzavíraných na středočeském hejtmanství. Stejně tak Národní centrála proti organizovanému zločinu prošetřuje podezřelou dotaci 10 miliónů korun na sraz motorkářů. I v té době byl úřední hlavou středočeského kraje Jiří Holub. Ve všech těchto kauzách je tak nejasné jakou roli v nich sehrál a zda nebude například v budoucnu obviněn, jako úředník s nejvyšší zodpovědností ve Středočeském kraji.

  S výměnou hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (za ANO), ale na středočeském krajském úřadě skončila i kariéra Jiřího Holuba. Nově tak působí na ústeckém hejtmanství.

  „Jiří Holub nastoupil do funkce ředitele Krajského úřadu Ústeckého kraje dne 1. února 2021 na základě jmenování hejtmanem Ústeckého kraje,“ potvrdil mluvčí kraje Martin Volf.

  Zda bude podobně štědré i ústecké hejtmanství, zatím není zřejmé. Úřad na platové podmínky ředitele Holuba odpovídá vyhýbavě.

  „Platové podmínky se řídí zákoníkem práce, a nařízením vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě,“ uvedl Volf.

  Tedy stejně, jako na středočeském hejtmanství. Příští měsíce ukáží, zda Jiří Holub bude opět odměňován zlatem za “mimořádné služby”, které bude hejtmanovi Janu Schillerovi z ANO odvádět. Náš region bude práci Jiřího Holuba sledovat i v budoucnu, stejně jako procesy, které bude na Úřadě ústeckého kraje zavádět, například v odměňování klíčových zaměstnanců.  Nepřehlédněte