• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hlavní cesta na hrad Grabštejn zůstává uzavřená

  6.6.2023
  Simona Knotková

  Opravovaná hlavní přístupová cesta na příhraniční hrad Grabštejn u Hrádku nad Nisou na Liberecku zůstává uzavřená. Podle dřívějších plánů měly práce skončit do konce dubna.

  Kastelánka hradu Věra Ozogánová v pondělí novinářům sdělila, že není možné odhadnout, dokdy omezení potrvá. Obává se, že stavební práce zasáhnou i do prázdninových měsíců a bude nutné zrušit hlavní letní akci.

  „Náhradní přístup nepojme kulturní akci s 1300 lidmi za den. Bojíme se, že by zkolabovala doprava. Už teď lidé, co tam dole bydlí, nejsou z toho nadšení,“ uvedla kastelánka. Dvoudenní akce Řemesla na hradě by na Grabštejně sice měla být až na začátku srpna, rozhodnutí o jejím konání ale musí podle kastelánky padnout už v průběhu června, aby „neblokovali“ pozvané řemeslníky, hudebníky či šermíře.

  Hlavní přístup na hrad je uzavřený kvůli výstavbě vodovodní přípojky a čistírny odpadních vod. Zpoždění mají práce na finálních površích. „Z dláždění na hlavní cestě zbývá už jen asi pět metrů,“ uvedla kastelánka. Horší to je podle ní s dokončením úprav lesní pěšiny, která vede od parkoviště kolem vojenského areálu před hradem k dlážděné hlavní cestě. Bez otevření pěšiny se turisté tudy na hrad nedostanou.

  Příhraniční hrad tak bude zatím nadále přístupný pouze od Chotyně. Odtud vede nahoru k hradu klikatá zelená turistická cesta, která není vhodná pro kočárky. Podle kastelánky zatím nedokážou odhadnout, jak výrazně se komplikovaný přístup na hrad projeví na návštěvnosti.

  Hrad Grabštejn se tyčí na skalnatém kopci nad obcí Chotyně. Loni na hrad přišlo skoro 18.000 návštěvníků. Novinkou letošní sezony je zpřístupnění přízemní místnosti v bergfritové věži. Atypická kruhová místnost s tajemným nádechem se stane od července galerií Pod Věží, na zahajovací výstavě budou díla Kateřiny Karlovcové.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte