• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hledají se dobrovolníci, kteří budou trávit čas s pacienty

  18.4.2024
  Simona Knotková

  Uherskohradišťská nemocnice hledá dobrovolníky. Jejich posláním je potěšit hospitalizované pacienty, posilovat jejich duševní klid a pohodu i rozvíjet snahu o uzdravení, sdělila mluvčí nemocnice Lucie Sedláčková.

  „Dobrovolníci docházejí do nemocnice dle svých časových možností na různá pracoviště, především pak na oddělení následné péče, oddělení ošetřovatelské péče, interní a neurologické oddělení a Zdravotně sociální středisko. Dobrovolníkem se může stát po splnění základních podmínek programu každý, kdo chce svůj volný čas strávit smysluplně a pomoci tak ostatním,“ uvedla koordinátorka dobrovolnické činnosti Tereza Mangl.

  Čas s pacientem mohou dobrovolníci vyplnit různými aktivitami podle přání a možností pacientů. „Fungují jako společníci u lůžka, s pacienty si povídají, hrají společenské hry, chodí na procházky, procvičují motoriku i kognitivní funkce, které jsou jednou z hlavních oblastí lidské psychiky, a prostřednictvím kterých vnímají pacienti svět, reagují na podněty, řeší problémy, ukládají a zpracovávají informace, učí se. Velké oblibě se u hospitalizovaných pacientů i klientů střediska těší návštěvy canisterapeutů se speciálně vycvičenými pejsky,“ uvedla mluvčí.

  Jedním z dlouhodobě spolupracujících dobrovolníků je Miroslav Kantor z Uherského Hradiště. „Moje spolupráce s nemocnicí začala přibližně v roce 2018. Bylo to na popud mé kamarádky, která se dobrovolnictví také věnuje. Služba lidem je navíc mým životním stylem a dělá mi velkou radost. Tu se pak snažím předávat i navštíveným pacientům. Když vycházím ze své zkušenosti, služba dobrovolníka je více o naslouchání než o mluvení,“ uvedl Kantor.

  Nemocnice nabízí zájemcům o dobrovolnictví úvodní proškolení, odborné vedení i pojištění. „Uchazeči by měli splňovat několik základních podmínek v podobě trestní bezúhonnosti, dobrého zdravotního stavu, vstřícného přístupu, empatie, svědomitosti a spolehlivosti,“ uvedla mluvčí. Zájemci mohou kontaktovat Terezu Mangl na telefonu 724 473 050 nebo 572 529 236 či e-mailu: [email protected].

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte