Horská chata na Smědavě bude záhy už jen vzpomínkou

7.10.2021
Fefík

Tento týden začalo její bourání, zůstane jen nově zrekonstruovaná terasa. Na stejném půdorysu by měl vzniknout nový wellness hotel, jeho podoba ale není veřejnosti dosud známa. Bourání se nelíbí řadě místních lidí a vyvolalo velkou diskusi na sociálních sítích.

Horská chata Smědava (německy Wittighaus) leží v nadmořské výšce 847 metrů u sezónně otevřené Smědavské silnice (následně Soušské silnice), která překonává hřeben Jizerských hor  mezi Hejnicemi a osadou Souš u Soušské přehrady. Chata leží v blízkosti Černých jezírek a rašelinišť Jizery.

Tato oblast hor byla patrně osídlena od roku 1814, kdy zde žili dřevaři, uhlíři a pastevci skotu. Turistickou oblastí se stala až v polovině 19. století.

Rašeliniště. Trochu tajemné místo s úžasnými rostlinami

 

První chata tady byla postavena již v roce 1841. Roku 1891 byla k chatě přivedena silnice od Bílého Potoka a následně byla chata rozšířena o dvě křídla a prosklenou verandu. Chata brzy přestala vyhovovat zámožnějším hostům, proto nechal majitel panství hrabě Clam-Gallas roku 1910 na protější straně silnice postavit pro své přátele nevelký dřevěný lovecký zámeček. Ten v listopadu 1969 shořel.

Roku 1895 byly na trati ze Smědavy do Bílého Potoka uspořádány první závody v jízdě na saních v Čechách. 16. června 1932 chata vyhořela, v roce 1935 byla postavena chata nová – podle návrhu architekta Františka Zejdla. V létě 2014 prošla horská chata rekonstrukcí.

Zdroj: vlastní zdroj


Témata:

Nepřehlédněte