• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Bleší trh mezi stromy. Více než o nákup jde o setkávání lidí

  19.5.2021
  Marie Macková

  V neděli 16. května odpoledne ožil park v Kutné Hoře Na Náměti událostí s názvem Bleší trh mezi stromy. Pořadatelem byla rodina Žáčkových se souhlasem Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora. Nešlo jen o prodej různých přebytečných věcí, lidé se příjemně bavili. Nabídnut byl i kulturní program s duchovním přesahem.

  Hlavní organizátorkou akce byla paní Soňa Žáčková s dcerami. Požádali majitele pozemku,  kutnohorské arciděkanství o možnost využít tento prostor nekomerčním způsobem pro událost, jejímž hlavním cílem bylo setkávání lidí. Po technické stránce byla akce dobře připravena, byly zajištěny i toalety a stánky s občerstvením. Prodejci měli za úkol přinést si jen deku a své věci. Počasí naštěstí popřálo, nikdo nemusel předčasně balit.

  Prodej přebytečných věcí z domácností formou blešího trhu byl hlavním nástrojem k tomu, aby se lidé potkali. Součástí odpoledne byl i koncert mladých varhaníků Zuzky Prknové a Vítka Karely v kostele Matky Boží Na Náměti, následovala možnost prohlídky kostela s komentářem Ondřeje Holého. Škoda, že koncert měl malou návštěvnost, zazněly kromě jiného i známé duchovní velikonoční písně, hudba vytvářela něžnou a  radostnou atmosféru.

  FOTO: Bleší trh mezi stromy

  Bleší trh mezi stromy - Bleší trh mezi stromyBleší trh mezi stromy - Bleší trh mezi stromyBleší trh mezi stromy - Bleší trh mezi stromyBleší trh mezi stromy - Bleší trh mezi stromy

  Park Na Náměti vznikl v roce 1961 na místě původního hřbitova. Pro některé občany je stále citlivé, využívání původního hřbitova jako parku, ať už pro hry dětí nebo pro podobné akce. V nedávné době byly exhumovány ostatky z původního hřbitova, na celém území se nyní nachází poslední hrob a to hrob rodiny Wroclavských. Pro zajímavost zde uvádíme, že přímo v kostele je hrob známého barokního malíře Petra Brandla.

  „I my jsme o vhodnosti místa přemýšleli,“ přiznala jedna z organizátorek Zuzana Žáčková, která patří k mladší generaci. „Pochybnosti jsme však překonali, když jsme dostali svolení z arciděkanství a když jsme si uvědomili přínos akce. Radost lidí, kterou zde vidíme, nás v tom jenom utvrzuje. V našem rodě jsme měli starožitníka, víme, že věci s časem získávají novou hodnotu a stojí za to, aby našly uplatnění.“

  Celá akce byla nezisková, často docházelo i ke směně věcí – kousek za kousek. Neprodané věci bylo možné odevzdat na stánku místní charity, případně přispět na její veřejnou sbírku.

   

   

   

     Nepřehlédněte