Hrad a zámek Frýdlant vstupuje do nové etapy. Po 32 letech se tu změnil kastelán

20.1.2022
Fefík

K letošnímu 1. lednu byl novým kastelánem jmenován Jiří Holub. Ve funkci tak vystřídal Janu Pavlíkovou, která na frýdlantském zámku působila od 1. května 1990.

Na sezonu chystáme s kolegy velkou změnu – stávající prohlídkovou trasu, která se historicky řadila k těm nejdelším, rozdělíme na trasu věnující se hradu a na trasu věnující se zámku. Byť byl Frýdlant prohlídkou, která spojovala hrad i zámek, až legendární, domnívám se, že musíme akceptovat požadavky současného návštěvníka a dát mu na výběr, zda ho láká více expozice hradní, nebo zámecká. Milovníci historie navštíví jistě trasy obě,“ uvádí svůj první počin nový kastelán.

Na hradě Kumburk opravili věže a pustili se do hradeb. Využívají Program záchrany architektonického dědictví

 

Jiří Holub vystudoval obor cestovní ruch v Postoloprtech a vysokou školu Literární akademie Josefa Škvoreckého, obor tvůrčí psaní, redakční práce. Po památkách se pohybuje od roku 1994, kdy začal pracovat jako sezónní průvodce na zámku Červená Lhota, kde o rok později nastoupil jako zástupce kastelána. Zkušenosti získal také v Jindřichově Hradci a na Karlštejně. V roce 1999 se stal zástupcem kastelána na vodním hradu Švihov, kde byl od roku 2001 kastelánem. Dále jako kastelán pracoval na zámku Humprecht, od roku 2009 do konce září 2021 byl kastelánem státního zámku Hrubý Rohozec. Jiří Holub je také uznávaným spisovatelem.

Zdroj: Lucie Bidlasová, NPÚ – ÚPS na Sychrově


Témata:

Nepřehlédněte