• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hrad a zámek Kámen se na 3 roky uzavře kvůli opravě, naposledy ho můžete navštívit během adventu

  25.11.2022
  Doris Drienová

  Lidé budou mít o adventu poslední možnost navštívit hrad Kámen na Pelhřimovsku před jeho obnovou. Na prohlídky vánočně vyzdobené památky, jejíž součásti je i muzeum motocyklů, se budou moci vydat vždy o víkendu od 26. listopadu do 18. prosince. Následující tři roky zůstane hrad uzavřený kvůli jeho opravě a budování nové expozice v hodnotě více než 100 milionů korun, řekl Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov, které hrad spravuje.

  Na opravu hradu, který je v majetku Kraje Vysočina, bude možné získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Podle žádosti budou náklady asi 105 milionů korun. „To je částka, která odpovídá cenám v září a říjnu, kdy jsme finišovali se žádostí a aktualizovali jsme ceny, nicméně za tři čtvrtě roku může být cena úplně jiná, ale doufáme, že ne,“ řekl Hájek. Získat dotaci, která by pokryla více než polovinu nákladů, má podle něho chystaná oprava velkou šanci, definitivně bude rozhodnuto zřejmě v lednu příštího roku.

  Následovat bude stěhování exponátů, výběr dodavatele a zahájení stavby. Hrad zůstane po tři roky zavřený, jeho uspořádání neumožňuje zachovat provoz jen v jeho části nebo ji zprovoznit dřív. Ředitel se obává, aby návštěvníci po dobu rekonstrukce na hrad nezapomněli, připomínat se jim bude alespoň provozem nedaleké kaple Panny Marie Bolestné zpřístupněné letos, ve které budou i kulturní akce.

  Exponáty budou podle Hájka umístěné do několika depozitářů, část motocyklů muzeum využije a vystaví je v pelhřimovském zámku, některé se vrátí soukromým sběratelům, kteří je zapůjčili. Vrátí se také kusy zapůjčené Národním technickým muzeem.

  Rekonstrukcí vznikne nová historická expozice i expozice motocyklů, do které by chtělo muzeum získat i prototypy, které vlastní společnost ČZ ve Strakonicích. Čtyři místnosti se vrátí do své historické podoby, cílem je mimo jiné obnovit iluzivní výmalbu, jejíž nejstarší část v rytířském sále je ze 16. století. V dalších místnostech a na chodbách je záměrem obnovit výzdobu z poloviny 19. století.

  Před hradem by mělo v následujících letech vzniknout nové návštěvnické centrum, na kterém se sice již začalo pracovat, ale jeho budování zastavily mimo jiné archeologické nálezy. Původně i na ně chtěl kraj získat dotace, znění dotačních podmínek to ale neumožňuje. „Kraj Vysočina deklaroval, že návštěvnické centrum bude stavět zatím za své, na své náklady. V polovině ledna by měla být definitivně prováděcí projektová dokumentace k nové stavbě, která už zohlední archeologické nálezy. Předpokládáme, že někdy koncem zimy začátkem jara by mohl kraj vyhlásit výběrové řízení na dodavatele stavby návštěvnického centra a že by se vlastně paralelně vedle sebe rekonstruoval hrad a stavělo návštěvnické centrum,“ řekl Hájek.

  Původně gotický hrad Kámen stojí zřejmě od první poloviny 13. století. Jeho dlouholetými vlastníky byl český rod Malovců. Od roku 1974 je jeho součástí muzeum motocyklů. Vzniklo díky mezinárodnímu motocyklovému závodu, který se na nedalekém Pacovském okruhu konal v roce 1906.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte