Hrad Kost má za sebou podprůměrnou sezónu. Na vině je i covid

1.11.2021
Redakce

Gotický hrad Kost na Jičínsku letos zaznamenal výrazně podprůměrnou návštěvnost na úrovni 30 tisíc lidí. Důvodem bylo opožděné zahájení sezony kvůli rekonstrukci hradu. Negativně se projevila i proticovidová opatření, kdy lidi od návštěvy památek odrazovala nutnost nosit respirátory. V dobách před epidemií při plném provozu se roční návštěvnost hradu pohybovala kolem 85 tisíc lidí.

Hlavní návštěvnická sezóna byla ukončena v neděli 31. října. Opět jej budou moci lidé navštívit o vánočních svátcích mezi 26. až 31. prosincem, kdy správci hradu přichystají prohlídky na téma Vánoc v dobách gotiky a renesance. Od ledna bude mít hrad, který patří rodině Kinských dal Borgo, otevřeno o víkendech.

Letos stavbaři zakončili rozsáhlou rekonstrukci hradu, která trvala od podzimu 2019. Kvůli opravám byl hrad v červnu otevřen jen víkendech a plný provoz zahájil až 1. července.

Rekonstrukce hradu vyšla na přibližně 105 milionů korun, dotace z evropského programu IROP má pokrýt 80 procent uznatelných nákladů. Šlo o dosud nejkomplexnější rekonstrukci v novodobé historii hradu. Opravy zahrnovaly zejména stabilizaci podloží pod hradem, odvodnění areálu a sanaci a stabilizaci parkánových a hradebních zdí.

„Udělalo se kompletní odvodnění celého horního areálu a oprava povrchů včetně doplnění dlažeb. Sanovaly se veškeré hradby a skalní masiv, na kterém samotný hrad stojí,“ uvedl kastelán Jan Macháček.

 

Zdroj: ČTKNepřehlédněte