Hrad Valdštejn zve na Noc kostelů, pro svoje návštěvníky přichystal několik novinek

10.6.2020
Fefík

Lidé si budou moci v pátek 12. června mezi 19. hodinou a 20.30 prohlédnout barokní prostor kaple svatého Jana Nepomuckého. Veřejnosti budou k dispozici svíčky, které si přítomní mohou během prohlídky zapálit. Hudební kulisu vytvoří v hradní dominantě Petr Kostka, učitel ZUŠ Turnov, který vystoupí spolu se svými žáky. Valdštejn během této akce dále zpřístupní biliární sál pod aehrenthalskou terasou, kde mohou návštěvníci zhlédnout část nové expozice k připravované výstavě „Hrad Valdštejn za Valdštejnů“.

Celkově se do letošního ročníku Noci kostelů zapojuje 1126 kostelů a modliteben, z toho 55 v Libereckém kraji (Jablonec nad Nisou, Česká lípa, Chrastava, Lomnice nad Popelkou, Semily, Jenišovice).
Vstupné je v rámci celostátní akce zdarma.

Semilské muzeum nabízí do konce května vstup zdarma, možná i déle

V letošním roce přichystal areál hradu Valdštejn pro svoje návštěvníky hned několik novinek.
První z nich jsou popisky panoramatických pohledů z vyhlídky na třetím skalním bloku. Na jejich výrobě se podíleli tři turnovští řemeslníci. Panoramata s popisky nakreslil Jiří Lode, rytinu do profilů z nerezové oceli vytvořil Adam Pelc a rámečky včetně nosné konstrukce jsou dílem Davida Čermáka.
Tabulky návštěvníci jistě ocení, neboť z této vyhlídky se rozprostírá pohled nejen na část Hruboskalského skalního města, krajinu Českého ráje s nejvyšší horou Kozákov, ale jsou odtud vidět i Krkonoše.

Novinkou pro současné návštěvníky je připravená expozice ve spodní části klasicistního domu s názvem Odpolední čaj u Aehrethalů. Expozici dominuje bohatě prostřený stůl, u kterého se nachází starorůžové secesní šaty a na stole nezbytný doplněk dámy v této době, vějíře.
V chodbě klasicistního domu jsou také instalovány kolorované litografie pařížské módy 19. století pocházející z majetku rodiny Maxmiliána Priz von Croy.

Česká krajinářská škola vysoké umělecké kvality se představí na velké výstavě v Jablonci nad Nisou

Milým překvapením pro návštěvníky je i nově instalovaný biliární sál, kde najdete velkoplošné obrazy koní Albrechta z Valdštejna. Jedná se o kopie obrazů ze zámku Slatiňany. Nová výzdoba biliárního sálu je součástí připravované výstavy „Hrad Valdštejn za Valdštejnů“ k celorepublikovému tématu Národního památkového ústavu „Valdštejnové – lvi ve službách císařů“.
Obrazy doplňují zajímavé kusy nábytku, mezi které patří biliár, stojan na tága, párová neorenesanční křesla potažená vytlačovanou kůží či barokní dubová truhla vykládaná ovocnými dřevinami.

Hrad Valdštejn je otevřen během měsíce června každý den od 9:00 do 17:30.

FOTO: Hrad Valdštejn

Hrad Valdštejn - 01 hrad valdštejHrad Valdštejn - 2 interiĂ©r kapleHrad Valdštejn - 3 vald…Hrad Valdštejn - 4 valdštejn dle karla liebscheraHrad Valdštejn - 5 valdštejn letsv29
Další fotky
Hrad Valdštejn - 6 hrad valdštejn


Nepřehlédněte