Stotisícový Hradec Králové si v roce 2025 rozsáhlými celoročními oslavami připomene 800 let od první písemné zmínky o Hradci Králové jako městě. Program zatím čítá přes 70 kulturních, sportovních a společenských akcí. Propagaci a pořádání akcí město z rozpočtu podpoří zhruba 60 miliony korun. Novinářům to řekli představitelé města a organizátoři oslav. Opozice připravené oslavy kritizuje, prezentaci oslav má za parodii.
Oslavy, které budou mít slogan Hradec jsou Králové a Královny už 800 let, by měly do krajského města po celý rok lákat návštěvníky z Česka i zahraničí. Město je hodlá propagovat například v Polsku a Německu. „Je to pro nás příležitost jak vyzvednout historii i přítomnost našeho města,“ řekla primátorka Pavlína Springerová (Hradecký demokratický klub).
Součástí oslav budou tradiční akce, které se v Hradci Králové konají každý rok. Například to budou hudební festival Rock for People, mezinárodní divadelní festival Regiony, festival Jazz Goes to Town či Slavnosti královny Elišky. Vše začne 1. ledna na Velkém náměstí tradiční akcí První den spolu.
K tradičním akcím přibudou nové. „Některé z nich by měli mít dlouhodobější charakter a měly by se vracet i v dalších letech,“ řekla primátorka. Mezi nové akce bude patřit setkání horkovzdušných balonů 80 balonů nad Hradcem Králové, Gočárův běh Hradec Králové – Pardubice, Open air koncert Filharmonie Hradec Králové či Léto v parku. Památce zpěvačky a hradecké rodačky Zuzany Navarové bude věnována inscenace Klicperova divadla a filharmonie A pak usnu a vstanu.
Velký zájem lidí by podle organizátorů měla v květnu a v červnu přitáhnout výstava historických artefaktů Poklady Hradce Králové. Vystavena bude i listina krále Přemysla Otakara I. z roku 1225, která se poprvé zmiňuje o Hradci Králové jako o městě. Listina dokládá, že Hradec Králové byl v Čechách druhý po Praze, který se mohl pyšnit statutem města.
Hradecké opoziční hnutÍ ANO si myslí, že program bude běžnou populaci míjet. „Mnoho akcí se běžně koná, jen se na ně dá nálepka (k výročí). Peníze rozfrcáme na neskutečné projekty typu saunování,“ uvedl místopředseda zastupitelského klubu ANO Denis Doksanský s narážkou na březnovou akci Hradec sauna day. Grafiku propagace oslav, která dává na hlavu osobnostem i běžným lidem korunky, označil za parodii. Slogan je podle něj pohádkou ze školky. „Je to děs běs. Bojím se, že to bude hrůza,“ řekl.
Springerová jeho výhrady striktně odmítla. Vše podle ní dělali profesionálové. „Je to výstup, za který se nemusíme stydět. Chci aby zda byla kvalitní kultura,“ uvedla. K výhradám uvedla, že z nich cítí „upocené maloměšťáctví, z kterého by ráda vybředla“. „Osmistovka bude příležitostí prezentovat naše město jako kosmopolitní město, které se nebojí a nemusí dělat věci usmoleným způsobem,“ řekla.
Hradec Králové si výročí první zmínky o městě naposledy připomínal v roce 2002, kdy to bylo 777 let. Na sérii celoročních oslav magistrát tehdy uvolnil zhruba 3,3 milionu korun.
Základ budoucího města Hradce Králové se podle historických pramenů váže ke konci 9. století, kdy na návrší u soutoku Labe a Orlice vzniklo mohutné slovanské hradiště. Postupně se stalo centrem severovýchodních Čech a sídlem knížecí správy. Na přelomu 12. a 13. století se hradiště s okolními sídlišti začalo měnit v město. Hospodářský a především politický kredit města se zvýšil ve 14. století, kdy se Hradec Králové stal věnným městem českých královen.
Zdroj: ČTK