• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hrady a zámky na severu a východě Čech bilancují. Lidí přišlo letos méně

  11.11.2021
  Fefík

  Národní památkový ústav – územní památková správa na Sychrově se stará o sedmnáct památek na území Libereckého, Pardubického a Královéhradeckého kraje.

  Národní památkový ústav – územní památková správa na Sychrově se stará o sedmnáct památek na území Libereckého, Pardubického a Královéhradeckého kraje.

  Po Sychrovu je zámek Zákupy dalším objektem v Libereckém kraji s celoročním provozem. Sychrovský zámek je zpřístupněn denně, zákupský od úterý do neděle a oba objekty mají v zimním období pevně stanoveny časy prohlídek. Do celoročního provozu vstoupil také zámek Slatiňany na Pardubicku, ten nabízí prohlídky vždy od čtvrtka do soboty.

  Kromě těchto tří objektů s celoročním provozem zvažují kasteláni některých dalších památek – hradu Grabštejn, hospitálu Kuks a zámků v Náchodě, Litomyšli a Hrádku u Nechanic – adventní a vánoční prohlídky a doprovodné akce. Ale protože jejich úvahy bude limitovat koronavirus, je na milovnících památek, aby sledovali webové stránky těch svých oblíbených, aby věděli, jak se věci aktuálně mají.

  Nejnavštěvovanějším informačním centrem v Českém ráji zůstalo to jičínské

   

  Na osm státních hradů a zámků v Libereckém kraji přišlo letos do konce října něco málo přes 300 tisíc návštěvníků, pro srovnání – loni to bylo za celou sezonu 335 tisíc osob. Pohoršily si všechny památky, nejméně Sychrov a Lemberk, nejvíc Grabštejn a Zákupy.

  V Královéhradeckém kraji navštívilo pět státních památek zhruba 185 tisíc (loni 221 tisíc), návštěvnost vzrostla u Hrádku u Nechanic, nejvíc propadly Ratibořice.

  V Pardubickém kraji čtyři památky přijaly bezmála 83 tisíc návštěvníků (loni 101 tisíc), polepšil si zámek v Litomyšli, ostatní pohoršily, nejvíc Slatiňany.

  Ztráty jsme zaznamenali při pořádání velkých akcí, které byly tradiční a oblíbené, jako jsou třeba adventní a velikonoční trhy na Sychrově, akce v Ratibořicích, inspirované Babičkou Boženy Němcové, a další. Díky filmování na Grabštejně, Frýdlantu, Opočně a Sychrově se naopak poměrně výrazně zvýšily výnosy za pronájmy,“ uvedl Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy na Sychrově.

  Zapomenutý hřbitov, tovární i kostelní vitráže. Liberecký kraj podpořil obnovu památek

   

  Památkáři ale nezaháleli při stavebních obnovách. Na Bezdězu probíhá oprava ochozu velké věže, na zámku Hrubý Rohozec byla odstraněna havárie říms nádvoří zámku a věže, také došlo k obnově vnitřních fasád a byla opravena grotta.

  Na Troskách se podařilo kompletně zrekonstruovat pódium na druhém nádvoří a díky jeho posunutí blíže ke skalnímu masivu se zvětšila kapacita nádvoří o sto lidí. Na námět návštěvníků přibyly v předhradí dva kotce pro psy pro případ, že se jejich páníček rozhodne pro návštěvu hradu.

  Na zámku Lemberk byla doplněna expozice o vývoji historických stylů o figuríny s kostýmy, v podzámčí pak byla obnovena lipová alej vedoucí od Bredovského letohrádku směrem k Jablonnému v Podještědí.

  Tip na nenáročný podzimní výlet – Zbirohy a Besedické skály. Klid, lapkové tu už nejsou

   

  Správa sychrovského zámku pokračuje na tvorbě nové expozice v tzv. Bertině křídle, připravuje se obnova střechy a krovů východního křídla, Bretaňské a Rakouské věže sychrovského zámku.

  Na zámku v Zákupech finalizuje obnova barokního krovu, stropů a střechy zámku, v rámci projektu IROP je obnovována jižní část hospodářského dvora.

  A na Grabštejně se opravuje tzv. Malého nádvoří – stavební práce mají stabilizovat sklepní klenby pod kaplí sv. Barbory a také dnes už nefunkční podzemní chodby mezi kuchyní a dalšími částmi hradu.

  Zdroj: Lucie Bidlasová, ÚPS NPÚ  Nepřehlédněte