Tip na nenáročný podzimní výlet – Zbirohy a Besedické skály. Klid, lapkové tu už nejsou

9.10.2021
Fefík

edpověď počasí slibuje docela pěkný říjen. Ten můžete využít k výletu do Libereckého kraje. Pohodovou a pohodlnou procházku nabízí výlet na zříceninu hradu Zbiroh (nebo Zbirohy), skrytého v lese vysoko nad Jizerou u vsi Rakousy poblíž Malé Skály.

Výchozím bodem jsou vesnice Michovka nebo Besedice, kde jsou parkoviště; v Besedicích je i hospoda a bufet, ten teď bude ale asi zavřený. Můžete jít po asfaltce (s omezeným provozem), anebo lesem.

Hrad Zbiroh/y je jednou z mála šlechtických hradních novostaveb z doby Václava IV. Kdo a kdy přesně hrad založil ale nevíme. Zbytky zdiva a sklepů ukazují, že se jednalo o hrad menšího rozsahu. Dodnes se dochovaly zbytky čtyřboké věže, zdivo paláce, někde až 10 metrů vysoké, a sklepení zčásti vytesané do skály. Při vstupu do hradu je rovněž zřetelný zbytek bašty a u paláce cisterna na vodu.

Hamrštejn, hrad, na kterých se dostanete jedině po svých, vlakem nebo transbordérem

 

Kraj kolem patřil v polovině 14. století potomkům rozrůstajícího se rodu Markvarticů, což zde byli Lemberkové a Vartenberkové. Koncem tohoto století zde byl domácím pánem Markvart z Vartenberka, který se vzbouřil proti králi Václavovi IV. Ten reagoval rychle, Zbiroh i nedaleký Hrubý Rohozec oblehl, roku 1390 dobyl a vše zabavil. Zbiroh pak prodal Otovi z Bergova na Troskách. Ten jej přestavěl a ponechal si v držení během celých husitských válek. Hrad patřil k oporám krále Zikmunda, ovšem později zde sídlili lapkové a tak byl zemskou hotovostí znovu dobyt a roku 1442 pobořen. Od této události již k opravám nedošlo a pustý hrad se začal rozpadat.

Zachovala se pověst o loupeživém Černém rytíři, který hrad v 15. století dobyl a jehož duch se zde stále objevuje, při mých návštěvách hradu ale zřejmě odpočíval nebo loupil jinde.

A sliboval jsem i skály, konkrétně Besedické skály. Tady najdete přírodu ruku v ruce s historií. Hlavní skupinou skal je Chléviště se Slují exulanta Václava Sadovského ze Sloupna a nádhernými vyhlídkami. V seskupení skal U Kalicha uprostřed pěti skalních roklí se skrývá oltář s vytesaným kalichem a letopočtem 1634. Na stěnách je úryvek z Kšaftu J. A. Komenského, verše o Kralické bibli a verše františkánského mnicha Vitáska. Děti si jistě užijí cestu působivými úzkými chodbičkami mezi skalami. Na stezce se zastavte na vrcholu Sokol, kde vás potěší výhled do údolí Jizery a na Suché skály.

Zdroj: Liberecký kraj


Témata:

Nepřehlédněte